Това е част от плана за действие за намаляване на шума в града. Отнася се за отделни улици в централната част на Варна, където е измерено значително превишение на граничните стойности на шума.
Варна има актуализиран план за намаляване на шума. Документът беше разгледан и одобрен на днешното заседание на комисията по опазване и възпроизводство на околната среда към Общински съвет – Варна.
„Планът за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“ към Стратегическата карта за шум съдържа подробни анализи на текущото състояние, прогнози и конкретни мерки за ограничаване на шумовото замърсяване. Мерките са разпределени в три групи с краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период на изпълнение.
Сред тях е изграждането на шумозащитни съоръжения – прозрачни противошумови бариери на част от най-натоварените варненски булеварди, край заведенията на Морска гара, в близост до Зоопарка и МК „Майчин дом“. Според съветници тази мярка не е особено подходяща за Варна, тъй като освен че ще изисква излишен разход и ще загрозява града ни, няма да постигне желания ефект.
Друга стъпка за по-тиха среда е засаждане на подходяща растителност за създаване на зелени шумозащитни пояси с фокус върху основните булеварди и на местата с интензивен автомобилен трафик. Те не само ще действат като шумоизолатори, но ще пречистват и въздуха, беше изтъкнато в зала „Пленарна“.
Сред мерките е оптимизиране на системата за градски транспорт и ограничаване на транзитния поток, подобряване на организацията на движение – промяна на режимите на светофарите, въвеждане на зелени вълни и др., с цел снижаване до минимум престоите, спиранията и тръгванията на транспортните потоци. Предвижда се пилотно въвеждане на редукция на трафика на товарни автомобили с 50% за бул. „Христо Ботев“, ул. „Девня“, бул. „Цар Освободител“.
Планът за действие включва създаването на Зона с ниски емисии за намаляване на автомобилния трафик в централните части на града и въвеждането на Зона 30, ограничаваща скоростта на движение по отделни улици, където е измерено значително превишение на граничните стойности на шума. Разширяването на системата от велоалеи в града и полагането на нискошумов асфалт по булеварди и главни улици също са част от мерките за намаляване на шумовото замърсяване.