in

Какъв е смисълът на древния християнски празник Богоявление: Говори доц. Нушев

Колаж: "Нова Варна"

Всички свързват празника Богоявление с хвърлянето и спасяването на кръста от ледени води. Но какво всъщност се крие зад този ритуал и откъде произлиза древният празник?

„Празникът Богоявление се нарича още Кръщение Господне на река Йордан. Това е важно събитие от историята на Новия завет и Христовото дело. Рождество Христово и Богоявление са били свързани в древната църква и са се празнували като общ празник. Затова на днешния ден арменците и други църкви, запазили древната традиция, празнуват раждането на Исус“, коментира в ефира на Нова Нюз доц. д-р Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.

Той обясни, че кръщението на Исус Христос се нарича Богоявление, защото тогава се разкрива тайната на Божията троичност, а това е вече Новият завет.

„Чрез своето потапяне в реката, Христос освещава водите. Затова виждаме, че църквата освещава водата с кръста”, допълни още богословът.

Нушев подчерта, че водата е първичната стихия – в Библейския смисъл Бог сътворява всичко чрез нея. „Символичният акт на хвърляне или потапяне на кръста изобразява това, че богослужението в този ден излиза от храма и се извършва навън. Целта е да покаже, че кръщението на Исус има вселенско измерение – освещаване на целия свят”, допълни той.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/