in

Ивановден е: Ето какви са обичаите и какво се слага на трапезата. Хиляди имат имен ден

Колаж: "Нова Варна"

На 7 януари православната църква почита паметта на Свети Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, който кръщава Исус Христос в река Йордан. Празникът е наричан от народа Ивановден. Днес над 300 000 души в България празнуват имен ден.

Именици:

Повод да почерпят имат: Иван, Иво, Иоан, Йоан, Ивайло, Калоян, Ваньо, Йово, Йовко, Йовчо, Йото, Йотко, Йонко, Ивалин, Ивелин, Ивилин, Яни, Янислав, Яне, Янин, Янимир, Яник, Янек, Янико, Янко, Янаки, Яно, Яньо, Янчо, Янак, Иванка, Ивана, Ива, Иваела, Ивет, Ивета, Йоана, Йоанна, Ивалина, Йована, Иванина, Ивон, Калояна, Ивиана, Ивияна, Ванина, Ванеса, Ваненса, Венеса, Ваня, Йова, Йовка, Йовелина, Йолина, Йонка, Жана, Жанет, Ивайла, Ивена, Ивелина, Ина, Инна, Инка, Ивона, Янислава, Янимира, Яна, Янка, Янета, Яниса, Янита, Яника, Яна, Янина.

Традиции и обичаи:

Ивановден е наситен с дълбоки религиозни и фолклорни символи, като традициите и обичаите, свързани с него, са се съхранили през вековете.

В България обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник.

Основен символ на празника е водата, която олицетворява чистотата и обновлението. На Ивановден се вярва, че водата има особено силна пречистваща сила. Традиционно на този ден се извършва ритуалното къпане или „водичарство“, което е остатък от древни езически обичаи. В някои региони млади мъже хвърлят във вода тези, които носят името Иван, за здраве и късмет.

На Ивановден традиционно се играят буйни хора, често край реките или други водоеми. Хората се събират на открито, за да отпразнуват празника с музика, танци и песни. Смята се, че това е начин да се прогонят злите духове и да се съхрани плодородието през годината.

Друго популярно поверие гласи, че на Ивановден се избира „мъжка кума“ – човек, който ще води хорото и ще е символ на силата и мъжкото достойнство.

Трапезата на Ивановден:

Обредната трапеза включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка и други мезета, свински ребра със зеле.

Основните ястия, които се правят на Ивановден са свинско месо с кисело зеле (за предпочиране ребра) и варено жито. В някои региони се приготвя специален обреден хляб, който се разчупва и благославя за здраве и берекет.

Десертите за празника се правят основно с ябълки или сушени ябълки. Това може да са кексове, пити, ябълкови кремове – всичко, за което се сетите. Можете да заложите и на ошав.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/