„Грийнпийс“ призова Европейския съюз и националните правителства да забранят всички нови инфраструктурни проекти за изкопаеми горива в ЕС.
Констанца, 15 януари 2025. Днес на пристанището в Констанца активист на „Грийнпийс“ – Румъния прелетя до сондажната платформа Transocean Barents и развя от въздуха транспарант с надпис „Спрете изкопаемия газ“. Платформата в момента е в процес на финална подготовка, преди да бъде придвижена навътре в морето до сондажната локация на газовия проект „Нептун Дийп“. В мирния протест взеха участие активисти на „Грийнпийс“ от Румъния, България, Полша и Германия.
Според експертен анализ, изготвен за „Грийнпийс“ – Румъния, 46 000 души по света могат да загубят преждевременно живота си до края на века, заради екстремните температури, причинени от парниковите емисии само на проекта „Нептун Дийп“. Той ще бъде разположен в румънската зона на Черно море и е най-големият проект за изкопаем газ в Европа.
Цитираното изследване разкрива заплахата, която „Нептун Дийп“ представлява за безопасността на всички, и то само по отношение на смъртните случаи, свързани с високи температури. „Нептун Дийп“ ще допринесе и за увеличаване на замърсяването на въздуха, както и за поредица от екстремни климатични явления, които също са причина за хиляди жертви всяка година. Анализът сочи, че повече от 1,2 милиона деца, родени между 2010 и 2020, ще преживеят една допълнителна гореща вълна през живота си само в резултат на емисиите от „Нептун Дийп“. Този сондажен проект, подкрепен с публично финансиране от ЕС, може да доведе до повече от 200 милиона тона емисии на парникови газове за 20 години.
Влад Катуна, отговорник за климата и енергетиката в „Грийнпийс“ – Румъния, заяви: „Кой ще обясни на децата ни, че в разгара на климатичната криза ние просто продължаваме да строим още по-разрушителна инфраструктура за изкопаеми горива? Изкопаемият газ е обещание за високи сметки за енергия, огромни наводнения и смъртоносни горещи вълни. Това не е бъдещето, което искаме. Газовата индустрия и румънските власти не могат да пренебрегнат заплахата, която „Нептун Дийп“ представлява за нашето общо бъдеще. Този разрушителен проект трябва да бъде спрян.“
Миналата седмица беше подписана първата сделка с германската енергийна компания Uniper SE за доставки за Германия. С „Нептун Дийп“ Румъния иска да стане най-големият производител на газ в ЕС, докато редица анализи прогнозират, че ЕС не се нуждае от разширяване на доставките на газ, за да посрещне намаляващото търсене.
Лиза Гьолднер, ръководител на кампанията „Бъдеще без изкопаеми горива“ към „Грийнпийс“, заяви: „Този проект, заедно с още много други нови проекти за газова инфраструктура, планирани от компаниите за изкопаеми горива, ще вкара ЕС в една остаряла, разрушителна енергийна система, която вреди на благосъстоянието, сигурността и бъдещето на хората. Трябва да се освободим от енергийната зависимост на изкопаемите горива, като инвестираме в намаляване на търсенето на газ, разширяване на възобновяемите енергийни източници и намаляване на енергийните загуби. ЕС и съответните национални правителства са длъжни да сложат край на смъртоносната газова треска на компаниите за изкопаеми горива, като започнат със забрана на всички нови проекти за изкопаеми горива.“
В отворено писмо, подписано от над 78 хил. души, „Грийнпийс“ призова ЕС и националните правителства да забранят всички нови инфраструктурни проекти за изкопаеми горива в ЕС. Следващата седмица газовото лоби ще се събере в Букурещ, Румъния, за Европейската газова конференция. Вече са обявени протести.
„Грийнпийс“ – България вече близо година предупреждава за опасностите, свързани с проекта „Нептун Дийп“. Публикация от март 2024 обърна внимание на непремерения риск от плаващи мини, саботажни действия и от войната, която продължава да бушува в непосредствена близост. Изразени бяха опасения за крайно негативни последствия върху биоразнообразието в морето и върху туризма по цялото българското крайбрежие, в случай на замърсяване от инцидент с газовата платформа. В становище от април 2024 до Министерството на околната среда и водите, „Грийнпийс“ – България призова министерството да не приема доклада, изпратен от румънска страна в процеса по трансгранична консултация. Месец по-късно представители на „Грийнпийс“ – България отправиха директно остри критики към инвеститорите по време на обществено обсъждане в град Каварна за проекта „Нептун Дийп“.