Утре (18 януари, събота) православната църква почита Св. Атанасий и Кирил Александрийски. Св. Йоаким, патр. Търновски. Сред народа празникът е познат още като Атанасовден. Това е един от най-големите празници през месец януари всяка година.
Традиции и обичаи. Какво трябва и не трябва да правим на Атанасовден:
Според вярванията на Атанасовден се бележи средата на зимата. В някои краища на страната празникът се нарича “Среди зима”, тъй като се смята, че след него студовете си отиват. Свети Атанасий е смятан за покровител на снеговете и на този ден отива в планината, съблича кожуха, облича бяла копринена риза и се провиква “Иди си зимо, идвай лято!”.
Според това какво е времето на Атанасовден се извършвали гадания дали ще е плодородна годината – имало ли много сняг, се очаквал голям берекет.
Жените спазват абсолютно същите забрани, както и на Антоновден. В някои краища на страната на Атанасовден се коли черна кокошка, която се приготвя с ориз и се раздава на близки и съседи, за да са далеч болестите от дома.
Смята се, че перата притежават лечебна сила и затова не се изхвърлят. На други места хората палят огньове и така посрещат Атанасовден.
Характерен обичай за празника е ритуалът “побратимяване”, които се изпълнява на Ивановден. Могат да се направят и лични курбани, за да се излекува болест или ако е преживяна неприятна случка.
На Атанасовден, както и на Антоновден, се приготвят хлябове, намазани с мед, маджун или петмез срещу болестите и особено за чумата. В Северозападна България казват, че чумата се ражда на този ден и за да бъде умилостивена трябва да се раздава за нея. Характерно е и направата на питки под формата на куче, тъй като се смята, че чумата най-много се бои от кучета.
Вярва се, че след Атанасовден не трябва да се ядат тикви, за да не страда човек от болки и подуване на стомаха.
На Атанасовден имен ден празнуват всички, които носят следните имена и техните производни: Атанас, Атанаска, Наска, Наско, Тина, Тинка, Таню, Таска
Името Атанас означава „безсмъртен“ и също е с гръцки произход.