Освен, че не се справя задоволително, екипът за проекти на Варна изобщо не се справя. Както съм казвал многократно, проектните възможности трябва да се обявяват публично, за да може Съветът и обществото да са запознати какво ни се предоставя. Колкото е прозрачността му при раздаването на пари по граждански договори (където е окончателно осъден и още отказва да даде информацията), толкова е прозрачен и с ЕС проектите.
Мина значителен период от управлението, а още нямаме публична рамка и политики какво ще правим. Не може Варна постоянно да разчита на София и да въртим 2-3 големи инфраструктурни проекта, защото са ни разрешили. Истината е очебийна – градът СПРЯ развитието си и това е поради политическата неграмотност и некомпетентност на самия кмет. Той се лута и не може да вземе едно решение като кмет, без да пита я баща си, я адвоката, съученика или жената на Лорер. Чака все някой да му каже какво да прави и седи като инфлуенсър, самовъзхваляващ се във Facebook.
Основните причини са две и те са чисто фактологични. Първата причина, е че Община Варна пропусна множество проекти, по които можеше да усвои драстично повече средства. Втората причина, е че въпреки големия екип, ако не се лъжа от около 15 човека, общината постоянно се налага да наема външни консултанти и по всякакъв начин се мъчи да прикрива това. Наскоро пусна една поръчка за консултанти и я спря няколко дена след това. Явно намериха от другаде парите.
Друг проблем е ПИРО. Понеже са напълно некомпетентни, считат този план за достатъчен. Да ама Не!
ПИРО, или Плана за интегрирано развитие на общината, е нищо повече от стратегически документ, който има задължителен характер във връзка с европейското финансиране на Варна. Като цяло самият документ заимства информация от стратегически документи на ЕС, интегрирайки ги в основните приоритети на града. Основната значимост на документа е, че информацията от него е основание за европейско финансиране по конкретни програми. Също е много важно да се знае, че документът е възможно да бъде периодично актуализиран.
Основното е политиката на общината и целите, които тя си поставя. За да имаме успеваемост трябва да се поработи върху оперативна политика за действие и проектен инструментариум, който да работи с всички възможности за финансиране. Да бъдат привлечени или изградени капацитети, които да се справят с предизвикателствата. Създаването на индикативна проектна рамка е добре да включва всички възможности и бенефициенти, за да има цялостен ефект върху общността – жителите и гостите на гр. Варна.
В момента отделни групи се пробват да прекарат различни предложения, „за да се случва нещо“. Този фрагментиран подход не само е вреден, но лобистки, а освен това има и стратегическа опасност за отлив на инвестиции.