Община Варна отбеляза 150-годишнината от рождението на бележития архитект Дабко Дабков.
В негова чест и за да си спомним за уникалното му архитектурно творчество в зала „Пленарна“ се проведе беседа тема „Човекът-архитект Дабко Дабков“, представена от Християн Облаков – автор и водещ на предаването „Архитектурата на Стара Варна“, както и на две книги, посветени на архитекта.
Дабко Дабков е роден на 21 януари 1875 г. в Трявна, но семейството му се премества във Варна, когато е още малък и той получава средното си образование във варненската Мъжка гимназия, а по-късно завършва архитектура в Мюнхен, Германия, разказа Облаков. Завръщайки се в България, арх. Дабков става част от плеядата архитекти и инженери, които привнасят достиженията на европейската архитектурна традиция, спомагаща за изграждането на новия модерен облик на Варна. В тези първи години на XX век Дабко Дабков успява да разгърне големия си творчески потенциал, в началото проектира редица еднофамилни къщи за оформящия се елит във варненското общество, разказа още Облаков. По думите му по онова време арх. Дабков бързо утвърждава името си и се включва с ограничения кръг на елитарните варненци.
В творчеството на арх. Дабков преобладават елементи от различни стилове и направления – необарок, неоренесанс, сецесион, ар деко. За периода до 1941 г. той оставя на поколенията над 350 сгради, за жалост към днешна дата част от тях не съществуват. Облаков разказа също, че архитектът е обичал да пише статии, увличал се е изключително по ботаниката и е рисувал чудесно. Дабко Дабков е автор на едни от най-забележителните сгради във Варна – Аквариума в Морската градина, хотел „Лондон” (понастоящем хотел „Мусала”), щабът на Военноморските сили (съвместен проект с арх. Стефан Венедикт Попов, сградата на Македонския дом, Турската баня и много др.
Към беседата се присъединиха и арх. Максим Недков и Дарин Дучев, които поставиха темата „Архитект Дабков и европейското лице на Варна“. В презентацията си те посочиха, че Дабков идва във Варна, когато тя е изведена на картата на международната търговия, заради новоизградената връзка Варна – Русе. Чрез неподправените си архитектурни произведения, архитектът придава икономическото развитие на града и новото лице на Варна, посочи арх. Недков.
Годишнината бе отбелязана и с изложба с творби на ученици от СУХНИ „Константин Преславски“, създадени по време на пленер-конкурс „Архитектурното наследство на Таляна“.