Припомняме, че имаше голям газов взрив в къща в Банкя. Тук възниква въпросът какъв е контролът при употребата на газови съоръжения за бита? Темата коментира специалистът по съоръжения с повишена опасност инж. Николай Дачев.
„Контрол на контрола трябва да има според Наредбата за безопасна експлоатация на газови съоръжения. Газоразпределителното дружество трябва да проверява дали ревизионната книга е заверена”, посочи той в ефира на Нова телевизия.
Припомняме, че Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство за газовия взрив в къща в Банкя. То е за причиняване на смърт поради незнание или немарливост. Три дни след експлозията – въпросите все още са повече от отговорите. Няма информация и за съдбата на мъжа, който е в неизвестност. Тялото на сестра му беше открито сред отломките.
По думите на инж. Дачев всяка година потребителите трябва да изискват от лицензирани фирми да удостоверяват, че газовите им съоръжения са годни за безопасна експлоатация. „Ако ревизионната книга не е заверена, газоразпределителното дружество има право да спре подаването на газ към потребителя”, подчерта експертът.
По закон, казва още специалистът, в помещения с газов котел трябва да има газсигнализатор. Много от домакинствата обаче не монтирали подобни устройства. Инж. Дачев препоръча на максимум година и половина цялата инсталация да бъде проверявана за неизправности.
„Съпругата ми беше вкъщи по време на взрива. Ударната вълна я съборила на дивана. Благодарен съм на Бог, че я запази жива”, каза мъж, чиято къща е точно до взривилата се.