in

Какво задължително се раздава на предстоящата Задушница

Снимка: Мердин Берберов, Нова Варна

Както е известно, първата задушница за годината е Месопустна Задушница. Сега тя е на 22 февруари, съботата преди Неделя Месопустна. На този ден в храмовете се прави Панихида за всички починали. Всеки пали свещ за починалите си близки и се моли за душите им.

Какво повелява традицията
В деня на Месопустна Задушница роднините и близките посещават гробовете на починалите, за да ги прелеят с вино, да прикадят с тамян и да раздадат за „Бог да прости“ храна. Преди да се направи всичко това, гробовете трябва да бъдат почистени и да се украсят с цветя. В далечното минало, преливането с вино се извършвало от най-възрастната жена в семейството. Ритуалът започвал от там, където е разположена главата на погребания. После продължавала в посока, обратна на часовниковата стрелка, и извършвала три къга, предава actualno.

Какво се раздава на Месопустна Задушница
На Месопустна Задушница има традиция да се раздава храна за „Бог да прости“ на гробището. Ето какво трябва да включва подавката.

Коливо
Коливото е вид обредно варено жито. Това е задължителен елемент от храната, която се раздава на този ден. То е символ на здравето и живота. Целта е хората да си припомнят, че трябва да са благодарни за всичко, което имат. Коливото е един вид начин да се възстанови връзката с пердците, както и знак да не забравяме корените си.

Как се вари най-лесно жито за задушница

Хляб
Хлябът се явява като символ на тялото. Като символ на христовото тяло, той се споделя на този ден. В някои региони се приготвя специален хляб за случая, който има в състава си допълнителни продукти като ядки, стафиди, с цел представянето на различни аспекти от христовото учение.

Когато се раздава хляба, никой не трябва да забравя, че споделйки този земен дар, всички се обединяват в една вяра.

Вино
Виното присъства в нашата традиция и за живи, и за мъртви. То е неразделен елемент от повечето тържества и християнски празници. Този ден също не е изключение. Като символ на христовата кръв, виното се раздава на съседи, приятели, роднини, близки. Така се смята, че ще бъдат установени силни връзки между споделящите напитката. Шири се вярването, че напитката е способна да донесе мир и благоденствие в ежедневието на живите и да помогне при затруднения.

Малки сладки
В далечното минало този елемент не е присътвал в списъка с храна за раздаване в деня на Месопустна Задушница. Но традициите търпят промени и в последните години все по-често дребните сладки се включват в подавките. Те се дават в знак на признателност към участниците в обреда, целят да им донесат радост и да подсладят живота им.

Задушниците се спазват много стриктно от почти всички българи, които имат починали близки. Интересното е, че и младите хора се стремят да изпълняват обичаите както предците ни повеляват.

Традиционната питка за Голяма задушница – ето как се приготвя!

С раздаването на тези храни на гробището на съседи, познати и непознати, хората подсещат околните да помнят корените си, да пазят традициите, да следват вярата и да живеят в мир и сговор, защото животът е кратък и нямаме право да го губим в безсмислени вражди.

Споделянето на храна на Задушница допринася за установяване на по-здрави и силни връзки между хората, включени в обреда. Така традициите продължават да живеят и в идните поколения.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/