Както е известно в сезона на вирусните инфекции темата за високата телесна температура е водеща, когато става въпрос за боледуващ човек. Всички сме чували теорията, че при висока температура не е добре веднага да я понижаваме.
„Покачването на телесната температура може да бъде в резултат на много външни и вътрешни въздействия. Най-често причината е инфекция. Но това не са само бактерии, а и вируси, гъби и паразити. Температурата може да се покачи не само от влияние от инфекция. При неинфекциозната повишена температура може да се отнесат различни онкологични състояния. Също може да имаме повишена температура без да имаме инфекция. Също така може да имаме повишена температура от неясен произход. В медицината говорим за такъв тип повишаване на телесната температура, ако тя е над 38 градуса и продължи повече от три седмици, без да сме установили от какво е причинена”, заяви в предаването „Пулс” д-р Стефан Бурев от болница „Свети Иван Рилски” в София, предава Нова телевизия.
„При инфекциозен причинител нивото на температурата се покачва, като по този начин организмът ни опитва да отговори на този причинител. При срещата на двамата организма се появява треската. Тогава започва и същинската част на борбата на организма”, добави той.
„Децата реагират по-бурно на някои причинители на инфекции, защото ги срещата за първи път. Затова при дечицата една обикновена грипна инфекция може да протече доста по-остро, отколкото един възрастен, който да може да я прекара в рамките на няколко часа”, посочи д-р Бурев.
„Треперенето се получава, когато организмът със съкращенията на мускулите опитва да повиши температурата, която той смята, че е по-ниска, отколкото трябва да бъде. Появи ли се това, се поява и нашата неразположеност – започва общата неразположеност. Това започва силно да ни тревожи и да ни стряска”, уточни медикът.
„Повишаването на телесната температура не е нещо лошо и не е нещо, което е нетипично. 38 градуса не е много висока температура. Умерено високата температура е между 38 и 39 градуса. Висока е между 39 и 41 градуса. Над 41 градуса вече е състояние на хиперпирексия или спешни състояние, които трябва да се третират в болница”, подчерта той.
„Медицинска помощ може да се иска при над 30 градуса. Преди това не е необходимо. В началните етапи трябва само да я следим. Не е необходимо да предприемем мерки. Може да се охлаждаме с влажна кърпа на челото. Това е времето, което може да дадем на организма да се бори”, заяви д-р Бурев.
„В рамките на 2-3 дни може да си позволим такова поведение – стоим си вкъщи и пием повече течности”, подчерта лекарят.
„Пазейки се от всичко не си помагаме за вбъдеще. Трябва да се стремим към силен имунитет. За него може да направим много неща. Може да се храним рационално и да спортуваме редовно”, посочи той.
„Фебрилният гърч е състояние, което се получава при деца между 6 месеца и 5 години. Това означава, че детето има някакво заболяване. Това е драматично състояние и отнема много усилия да се запази спокойствие в такава ситуация. При момчетата се среща по-често. Ако детето получи фебрилен гърч, съветваме родителите да го обърнат на една страна, тъй като може да настъпи повръщане, което може да доведе до аспирация и да има усложнение”, каза д-р Бурев.
По думите му в повечето случаи фебрилните гърч са самоограничаващите си. Той подчерта, че не трябва да му вадим езика и да му даваме на пия течности. Завиването със студен чаршаф би било полезно за свалянето на температурата.