Сеизмичната активност около Санторини показва тенденция да се премества на изток от остров Анидрос. Това съобщават учените от Сеизмологичната лаборатория на Националния университет в Атина в последния си доклад.
Атанасис Ганас, директор на научните изследвания в Геодинамичния институт на Националната обсерватория на Гърция, обясни, че остров Анидрос се движи със скорост от 7 милиметра на ден на запад. Тази информация беше предоставена от кореспондента на Bulgaria ON AIR в Гърция, Силвия Станчева.
„От GPS станцията на остров Анидрос регистрираме движението му на запад и надолу с приблизително 7 милиметра на ден. Островът се премества на запад/югозапад, а това явление се е засилило значително през последните години в сравнение с 2011 г.“, обясни Ганас.
Наскоро наблюдаваната сеизмична активност се е съсредоточила в района около Анидрос, като учените смятат, че земетресението е предизвикано от взаимодействието между тектонични и магматични движения. Магмата, преминаваща през средната част на земната кора на дълбочина от 10-12 километра, е основната причина за активността.
„Магмата премина под Калдарата, намерихме я на дълбочина от 3 километра, след което тя се е насочила към остров Анидрос. Всички тези земетресения се случват в радиус от 10 километра около този остров“, разясни хронологията на събитията Ганас.
„Имаме затишие, което продължава. Има и деформация, тоест движенията, които наблюдаваме с помощта на GPS и спътници, не спряха. Въпреки че повишава Калдарата. Имаше радиална деформация от всички страни. За сградите това не означава нищо, сградите са в безопасност“, категоричен е ученият.
Той коментира и възможностите за вулканична дейност.
„Съдейки по това, което виждаме в момента, няма такъв риск. Сценариите за новия вулкан са екстремни сценарии, учените се ръководим от нашите данни. В момента няма заплаха от вулканично изригване, нито формирането на нов вулкан“, каза в заключение директорът за научните изследвания в Геодиномния институт на Националната обсерватория на Гърция Атанасис Ганас.