Според „Файненшъл Таймс“, значителна част от новопостъпилите лекари във Великобритания през 2023 г. са придобили медицинското си образование в България. Данните на Генералния медицински съвет показват, че от 622-ма медици, започнали работа в страната миналата година, 435 (или 70%) са британски граждани, завършили медицина у нас.
България се нарежда на първо място сред държавите, отчели най-голям ръст на завършили медици, които се включват в британската здравна система. В момента над 2500 британски студенти изучават медицина и стоматология в български университети, основно в Пловдив, Варна и София. Други предпочитани дестинации в ЕС са Полша и Румъния.
Здравната система на Обединеното кралство е в процес на активно набиране на кадри, като броят на местата в медицинските университети се е увеличил с над 35% от 2017 г. насам – от 7660 на 10 415 места за настоящата академична година. Въпреки това, търсенето все още значително надхвърля предлагането.
Според стратегическия план за развитие на работната сила в Националната здравна система (НЗС), целта е броят на местата за обучение по медицина в британските университети да достигне 15 000 до 2031-2032 г. Дотогава Великобритания продължава да разчита на чуждестранни медицински кадри, включително от държави като Пакистан и Гана, които са в международния „червен списък“ за недостиг на лекари.
Британският министър на здравеопазването и социалните грижи, Уес Стрийтинг, изрази тревога, че НЗС е станала твърде зависима от чуждестранни медици, докато много британски студенти с отлични резултати не получават места в родните медицински университети.