Министерството на здравеопазването, в сътрудничество с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприема действия за справяне с недостига на онкологични лекарства. Става въпрос за ключови медикаменти, които са основа на терапията и се използват както самостоятелно, така и в комбинация с иновативни лечения, удължаващи живота на пациентите.
Разработените мерки обхващат над 40 лекарствени продукта и имат за цел да предотвратят тяхното отпадане от Позитивния лекарствен списък, което би лишило пациентите от здравноосигурено лечение.
Анализ на проблема и причини за недостига
След обстойно проучване и заседание на специализирана работна група бяха установени основните предизвикателства, водещи до потенциален недостиг. Сред тях се открояват тежките административни процедури за производителите, както и досегашните финансови механизми, затрудняващи поддържането на тези лекарства на пазара.
Две ключови промени за осигуряване на медикаментите
Промяна в ценовата наредба:
Министерството предлага удължаване на периода за преразглеждане на цените на някои основни онкологични медикаменти от 6 на 24 месеца. Това ще намали бюрократичната тежест за фармацевтичните компании и ще увеличи вероятността тези лекарства да останат налични в България.
Отделен бюджет за есенциални онкологични лекарства:
В бюджета на НЗОК за 2025 г. ще бъде обособен самостоятелен финансов ресурс в размер на 26 млн. лв., предназначен за покриване на разходите за базово онкологично лечение. Това ще гарантира стабилно финансиране, дори при преразход в общите средства за онкотерапии.
Целта на тези мерки е да се осигури непрекъснат достъп на пациентите с онкологични и онкохематологични заболявания до животоспасяващите лекарства, като същевременно се запази балансът в бюджета на здравната система.
Министерството на здравеопазването уверява, че ще продължи да работи за стабилността на лекарствената политика и навременното лечение на всички пациенти.