реклама

Депутати предлагат закриване на неработещи университети в България

Снимка: Pixabay

Промени в закона за висше образование: МС да предлага закриване на нефункциониращи университети

Депутати от партия „Има такъв народ“ (ИТН) предлагат промени в закона за висше образование, които ще позволят Министерският съвет (МС) да предлага закриване на университети, които трайно не осъществяват реален образователен процес. Мярката цели повишаване на качеството на висшето образование и ефективното разходване на публични и частни ресурси.

Какво гласи предложението на ИТН?

Според настоящия закон университетите могат да бъдат закривани от парламента при спазване на четири основни условия:

  1. Когато нарушават изискванията на закона за висше образование или други нормативни актове, свързани с образованието, доказано след проверка на Министерството на образованието и науката (МОН).
  2. При два последователни отказа за акредитация или неспазване на сроковете за подаване на такава.
  3. По искане на учредителите – ако става въпрос за частен университет.
  4. По предложение на Министерския съвет за държавни университети.

ИТН предлага добавяне на ново основание, което ще позволи закриването на висши училища, които „трайно не функционират реално и не осъществяват учебен процес“.

Защо е необходимо закриването на нефункциониращи университети?

В своите мотиви вносителите обясняват, че всяко нефункциониращо висше училище влошава репутацията на българското образование и води до неизпълнение на основните му цели – достъп, качество и устойчивост. Те подчертават, че „поддържането на такива институции е неефективно от икономическа гледна точка“ и предлагат финансовите средства, отделяни за тях, да бъдат насочвани към съществуващи или новосъздадени образователни структури, които предлагат качествено обучение.

Пернишкият университет – повод за законовите промени

Промените в закона са предложени в отговор на апел на министъра на образованието Красимир Вълчев, който покани депутатите да вземат мерки във връзка с казуса около Европейския политехнически университет в Перник.

Министър Вълчев разкри, че вече има доказателства за години наред липсващ реален учебен процес в университета. Институцията не разполага със студенти и преподаватели, вместо това се твърди, че тя „функционира като канал за мигранти”.

От Пернишкия университет отхвърлят обвиненията и дори предлагат да покажат доказателства за дейността си, включително присъствието на чуждестранни студенти.

Какви ще са ползите от промените?

Депутатите от ИТН са категорични, че законовите промени ще спомогнат за:

  • Подобряване на качеството на висшето образование;
  • Оптимизиране на публичните разходи;
  • Засилване на международната репутация на българските университети.

„Закриването на нефункциониращи висши училища е ключова стъпка към поддържането на стабилен образователен сектор в страната“, подчертават вносителите на промените.

🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber