Промени в закона за висше образование: МС да предлага закриване на нефункциониращи университети
Депутати от партия „Има такъв народ“ (ИТН) предлагат промени в закона за висше образование, които ще позволят Министерският съвет (МС) да предлага закриване на университети, които трайно не осъществяват реален образователен процес. Мярката цели повишаване на качеството на висшето образование и ефективното разходване на публични и частни ресурси.
Какво гласи предложението на ИТН?
Според настоящия закон университетите могат да бъдат закривани от парламента при спазване на четири основни условия:
- Когато нарушават изискванията на закона за висше образование или други нормативни актове, свързани с образованието, доказано след проверка на Министерството на образованието и науката (МОН).
- При два последователни отказа за акредитация или неспазване на сроковете за подаване на такава.
- По искане на учредителите – ако става въпрос за частен университет.
- По предложение на Министерския съвет за държавни университети.
ИТН предлага добавяне на ново основание, което ще позволи закриването на висши училища, които „трайно не функционират реално и не осъществяват учебен процес“.
Защо е необходимо закриването на нефункциониращи университети?
В своите мотиви вносителите обясняват, че всяко нефункциониращо висше училище влошава репутацията на българското образование и води до неизпълнение на основните му цели – достъп, качество и устойчивост. Те подчертават, че „поддържането на такива институции е неефективно от икономическа гледна точка“ и предлагат финансовите средства, отделяни за тях, да бъдат насочвани към съществуващи или новосъздадени образователни структури, които предлагат качествено обучение.
Пернишкият университет – повод за законовите промени
Промените в закона са предложени в отговор на апел на министъра на образованието Красимир Вълчев, който покани депутатите да вземат мерки във връзка с казуса около Европейския политехнически университет в Перник.
Министър Вълчев разкри, че вече има доказателства за години наред липсващ реален учебен процес в университета. Институцията не разполага със студенти и преподаватели, вместо това се твърди, че тя „функционира като канал за мигранти”.
От Пернишкия университет отхвърлят обвиненията и дори предлагат да покажат доказателства за дейността си, включително присъствието на чуждестранни студенти.
Какви ще са ползите от промените?
Депутатите от ИТН са категорични, че законовите промени ще спомогнат за:
- Подобряване на качеството на висшето образование;
- Оптимизиране на публичните разходи;
- Засилване на международната репутация на българските университети.
„Закриването на нефункциониращи висши училища е ключова стъпка към поддържането на стабилен образователен сектор в страната“, подчертават вносителите на промените.