Главният изпълнителен директор на Volkswagen, Мартин Винтеркорн подаде оставка в сряда, след като скандала за фалшифицирани тестове за вредни емисии става все по-голям, разтърсил най-големият производител на автомобили в света, съобщи „CNNMoney“.
„Аз правя това, в интерес на компанията, въпреки че аз не съм наясно с всякакви закононарушения от моя страна“, заяви Винтеркорн след спешна среща с директорите на Volkswagen.
Немската компания, която притежава марките Audi и Porsche, трябваше просто да постигне своята дългогодишна цел да изпревари Toyota (TM), за да се превърне в най-големия автомобилен производител три години напред.
Но позицията му изглеждаше все по-несигурна, тъй като скандалът избухна в петък, когато американските регулатори заявиха, че компанията умишлено е програмирала около 500,000 дизелови превозни средства да излъчват ниски нива на вредни газове в официални тестове, отколкото по пътищата.
Кризата ескалира във вторник, когато Volkswagen разкри, че е открил значителни несъответствия с емисиите с 11 милиона дизелови автомобили в света.
Винтеркорн, инженер и бивш ръководител на Audi, заяви, че е изумен от мащаба на нарушението, и поема отговорността, за да разчисти пътя за „ново начало“ за компанията.
„Процесът на изясняване и прозрачността трябва да продължи. Това е единственият начин да си върне доверието. Убеден съм, че групата Volkswagen и екипа му ще преодолее тази тежка криза.“
Цените на акциите на дружеството са разбити, причинявайки големи загуби за инвеститорите, като например състоянието на Катар в Персийския залив. Доверието беше сериозно разклатено в марка, която е в основата на германското производството и износа.
Винтеркорн се извини, два пъти, а компанията е заделила 6,5 милиарда евро ($ 7,3 милиарда), за да се покрият разходите за оттегляния и други усилия за ограничаване на щетите.
Компанията е изправена пред граждански и наказателни глоби възможни в САЩ, които вероятно ще възлезнат на милиарди долари. И не е ясно все още дали ще са задължени да издават масивни оттегляния на други пазари.
Volkswagen е изправена пред огромно предизвикателство за стабилизиране на дружеството. Старши Volkswagen директори заявиха, че повече ръководители биха могли да се търкалят в следващите няколко дни. Нов главен изпълнителен директор е вероятно да бъде назначен в петък и специална комисия ще бъде създадена, за да контролира вътрешното разследване.
Директорите заявиха, че извършителите може да са причинили „неизмерима вреда“ на Volkswagen, и призоваха за тези, които носят отговорност, да бъдат съдени.
Германският канцлер Ангела Меркел е описала ситуацията при Volkswagen като „трудна“ и призова компанията да покаже пълна прозрачност и да обясни действията си в пълен размер. Великобритания и Франция призоваха за общоевропейско разследване, и Италия иска да знае дали и тя е била засегната.
Скандалът също повлече надолу и акции в други автомобилни производители и доставчици и се появява страха, че случилото се може да се отрази на целия промишлен отрасъл. The ACEA заяви в сряда, че няма доказателства, че това е „проблем за цялата индустрия.“