Възможно е в обозримо бъдеще космически апарат да достави на Земята проби от извънземен океан, които да бъдат изследвани за наличие на живот, пише Space, цитиран от „Фоукс“. Учени разработват концепция за изстрелване на сонда, която да прелети през струите пара, излизащи от десетките гейзери в областта на южния полюс на покритата с лед луна на Сатурн Енцелад. Тези гейзери изхвърлят вода, соли и органични компоненти нависоко в Космоса. Експедицията, наречена Life Investigation for Enceladus (LIFE) ще събере проби от струите и ще ги изпрати с капсула обратно към родната планета.
“Да получим проби от Енцелад би било феноменално”, казва ръководителят на проекта Питър Цу. “С една единствена мисия бихме могли да намерим отговор на въпроса, дали сме сами във Вселената”, добавя той. Засега LIFE не е в графика на Националната космическа агенция на САЩ (NASA). Според изчисленията на Цу експедицията би струвала 700 милиона долара или около 30 процента от цената на мисията на марсохода Curiosity.
Много астробиолози смятат широката 500 метра луна Енцелад и значително по-големия спътник на Юпитер Европа за местата с най-голям потенциал за съществуване на живот извън Земята. Енцелад и Европа имат океани от течна вода, които взаимодействат със скалистата повърхност на небесните тела, превейки възможно протичането на сложни химични реакции. Последните проучвания предполагат, че макар океаните на двете луни да са извън обсега на слънчева светлина, те все пак може да притежават енегийни източници, достатъчни за поддържане на микробактериален живот.
NASA вече работи върху експедиция за прелитане покрай Европа, която да стартира в средата на следващото десетилетие. Немалко учени смятат, че откритите през 2005 от сондата Cassini гейзери на Енцелад го правят не по-малко интересен обект за изследване. Тези мощни струи, излизащи от пукнатини в близост до южния полюс, изхвърлят на километри над повърхността частици от океана на Енцелад, които само чакат да бъдат събрани и проучени. “Няма да е необходимо да кацаме, да пробиваме повърхността, да разтопяваме лед или да правим други подобни неща”, изтъква Джонатан Лунайн от Университета Корнел. При прелитането си през струите от пара Cassini откри доказателство за наличие на съдържащи въглерод органични съеднения с инструмента си за масова спектроскопия, но апаратът няма оборудване, с която да открие признаци на живот.
in Други