in

Почти всички ЕС проекти на Варна са извън срок! „Фазирането“ е поправителен за двойкаджиите

Докато  бизнесът във Варна е доста активен по отношение кандидатстването за Европейски проекти, това не се отнася за Община Варна и задачите, които стоят пред нея, заяви Георги Костов. Приоритетно за Варна е да се оправят текущите проекти, чрез фазиране – тоест поправителен в следващият програмен период, за да няма глоби в милиони за Варна, които в последствие ще се отнесат към данъците на гражданите. 

20140102112148-Община-Варна

На второ място са проектите по вече започналия програмен период.  „Интересен е фактът, че общината се хвали за всяко нещо по ЕС проекти, но няма почти нищо за новия програмен период, където вече текат милиони. Важно е да се знае, че двойкаджиите, които са пратени на поправителен от ЕС, не би трябвало да имат място в Проектите на Варна“, заяви още Костов. 

Община Варна не е кандидатствала пряко за финансиране на ключови за инфраструктурното развитие на града проекти от близо 2 години и няма проектна стратегия  за финансовия период 2014 – 2020 г. (Няма публична информация за това)

Ето и малко по – подробна информация в цифри:

Основният стратегически документ – „Общински план за развитие на Варна 2014 – 2020 г.“,  е меко казано НЕ насочен към финансиране със средства от Европа. Особено внимание трябва да се обърне на точките от плана засягащи Европейските проекти за развитие на Варна и на какво акцентират те.

Разбира се, планът може да бъде актуализиран, но това засега не се прави, което определено се оказва препъникамък във варненската администрация. В същото време значимите за града проекти са в тежко състояние.

„Интегриран градски транспорт на Варна” , който е с бюджет над 50 милиона леваизлиза извън програмния период на ЕС и е невъзможен за цялостна реализация. Това и още няколко административно неуредени въпроса, карат специалистите да бягат като дявол от тамян от проектите на ЕС във Варна.

Пример за това е напусналият зам. кмет на Варна по Европейски проекти. Специалистът с предишен богат опит в проектите – Бисер Младенов е напуснал, защото било невъзможно да изпълнява професионално работните си задължения, заради нереформираната административно-структурна организация на общината, обясняват източници на Нова Варна.

От друга страна шефката в Дирекция ,,Европейски и национални оперативни програми“ /ЕНОП/ Анка Николова, създаде прецедент като реши да промени името си. Желанието на дамата да се подписва като Ани изправи Община Варна пред нови административни предизвикателства.

Въпреки това, Анка Николова се оказва един от малкото истински експерти по Европейски проекти във Варна.

За разлика от шефката на отдела, по повечето проекти се назначават хора, които не само нямат образователен ценз, но и нямат нищо общо с проектите. По каква линия и как се назначават няма да коментираме, но това определено вреди на Варна. Има проекти, в които персоналът даже не е запознат с тях.

Анализът на отделните проекти във Община Варна показва една не много добра картина, на фона на развитието на други общини в България, възползващи се от Европейските програми .

Проекти на община Варна, които се изпълняват в момента:

Инфраструктурни проекти

„Интегриран градски транспорт на Варна”

Проектът е с краен срок 09/07/2015 г. Много от дейностите по него изостават. Това е основният инфраструктурен проект на Варна за тази година.

„Естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на гр. Варна“

Проектът е с краен срок 09/07/2015 г. и включва дейностите по ремонтирането на центъра на Варна. Както всички забелязваме, те все още не са приключили!

„Модернизиране на отделението по лъчелечение на СБАЛОЗ ‘Д-р Марко А. Марков – Варна’ ЕООД“

Това е един от важните за варненци проекти. Идеята за неговото започване е още от времето на покойният д-р Игнатов, който първи искаше да докара модерно лъчелечение във Варна. За сега този проект върви по план, въпреки леките технически проблеми по него. Крайният срок за изпълнение е октомври 2015 година.

„Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Варна (Аксаково)“ – 31.12.2014 год.

Депото за отпадъци е един от ключовите проекти за града. За жалост, въпреки крайния срок за изпълнение 31.12.2014 год., засега няма информация за неговото приключване и какво се случва с него.

„Подготовка и изпълнение на проект за развитие на инфраструктурата за отпадъчни води в агломерация к.к “Златни пясъци”, Община Варна” – 2015 година – март.

Това е инфраструктурният проект, който е от изключително значение за туризма във Варна. На този етап излезе информация, че проектът е във финална фаза и няма да има проблеми с неговото завършване. В хода на неговото изпълнение са възникнали доста проблеми и крайният срок март 2015 г. не е спазен. Дали ще бъдат одобрени разходите по него предстои тепърва да разберем.

„В подкрепа на Варна за програмен период 2014-2020 година“

Нямаме данни за изпълнението на този проект. Крайният срок за изпълнение е 16.04.2015 г. Проектът е изключително важен за настоящия програмен период?

Инициатива „JESSICA“

Изключително слабо позната програма, която има огромни възможности, но засега не се ползва ефективно. Нямаме информация за постъпили проекти по програмата към община Варна, но възможностите са доста интересни.

Възстановяване или създаване на социална инфраструктура:
– Образователни институции;
– Лечебни, профилактични и здравни заведения;
– Институции, предоставящи социални услуги;
– Места за култура и развлечения;
– Спортна инфраструктура.
Инженерна инфраструктура и превенция на риска
– Възстановяване или създаване на зони за обществен отдих;
– Проекти, водещи до подобряване на физическата среда;
– Проекти, свързани с предоставянето на комунални услуги и изграждане на инфраструктура, като инвестициите в сметопочистване, водоснабдяване и канализация и/или енергия трябва да са част
от интегриран градски проект;
– Изграждане на нови и рехабилитация на съществуващи физически и морално остарели индустриални, бизнес, търговски и други градски зони
Индустриални, бизнес, търговски и други градски зони.
Подобряване на градската мобилност и транспорт:
– Системи за управление на автомобилния трафик и изграждане на паркинги;
– Разработване и подобряване на системи за управление на транспорта;
– Услуги, превозни средства или инфраструктура, водещи до намаляване на вредните емисии;                              -Устойчива енергия като част от интегрирани градски проекти;
– Мерки за подобряване на енергийния мениджмънт и енергийната ефективност;
– Насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Социални проекти (Меки мерки):

„Областен информационен център – Варна, изграждане и функциониране“

Въпреки, че центърът вече работи и изпълнява дейностите си много малка част от гражданите на Варна са се възползвали от информационите му услуги. Като част от нациионална стратегия центърът се разви доста добре и е определено позлезен за популяризирането на европесйките проекти.

Преди около 3-4 месеца, след като от Бургас изкараха подробна информация за усвояването на проекти, центърът във Варна показа статистика на общият обем усвоени проекти в региона на Варна и разми слабите резултати на общината. Като цяло експертите коментират, че сравнение Варна –  Бургас не може да има, поради различната специфика на общините.

„Да не изоставяме нито едно дете – „У дома, а не в дом“

Нямаме информация за дейностите по проекта. Крайният срок е 11.2015 г.

Проект BS TOURISM NET

Проектът за BS TOURISM NET е поредният пример за неефикастност на проектите. Целта е популяризирането на Варна като туристическа дестинация, създаването на скъпи сайтове и назначаване на щат на множество хора, които не са с образователен ценз по проекта.

Публикувано от Георги Костов

Георги Костов е предприемач, иноватор, експерт по европейски проекти, информационни технологии и активен общественик. В миналото е бил участник в политиката.При създаването на проекта Нова Варна взима активно участие и остава почетен член на екипа от редактори. Активно се занимава с подпомагане на младите хора и иновативни проекти.