Глобалните заплахи на 21 век включват широк спектър от събития, които представляват опасност за здравето и живота на хората, материалните ценности на обществото и околната среда. Към тях се отнасят бедствията.
ООН обяви десетилетието за предотвратяване и намаляване на последствията от стихийни бедствия, което е осъзнат израз на заплахата, която те представляват за човечеството.
Защитата на живота и здравето на населението при бедствия, е приоритетна дейност в цивилизованите страни, произтичаща от задължението на държавата да гарантира сигурността на гражданите. Тя може да бъде осъществена само при наличие на ясно разписани правила, императивно установени задължения и хармонизирано национално законодателство.
Съгласно Законът за здравето, квалификацията в областта на медицинската помощ при бедствия няма задължителен характер за медицинските специалисти.
Констатираната разпокъсаност на правната уредба свързана с обучението и подготовката на кадри за реакция при бедствия, пораждат необходимостта нормативно да се регламинтира и изгради система за специализирано обучение и оценка на квалификацията, която да осигури непрекъснато поддържане и повишаване на знанията и уменията на персонала за действия при спешни състояния и критични ситуации, породени от бедствия.
Стартирането на подобна система може да стане чрез целенасочена политика от страна на Министерство на здравеопазването, която да доведе до:
Изграждане на национален център за продължаващо обучение за реакция при бедствия на работещите в системата на СМП, ЛЗ за БП, здравните заведения и органите с вменени функци по защита живота и здравето на населението при бедствия, с тренажорна зала за практическо обучение и оценка на знанията и уменията;
Разработване и поддържане на електронна страница за продължаващо дистанционно обучение на работещите в системата за СМП;
Рaзработване на програми за продължаващо обучение за всички категории персонал (лекари; медицински специалисти, парамедицински персонал) ;
Въвеждане на задължително първоначално и периодично обучение на работещите в системата за спешна медицинска помощ ;
Въвеждане на система за периодична оценка на квалификацията и професионалните умения;
Темата е актуална, оглед на това, че бедствията нанасят значителни поражения върху икономиката, критичната инфраструктура и върху населението.