В съвременното общество е все по-голяма зависимостта на човека с интернет и информационните мрежи, което налага повишаването на тяхната сигурност, за да се поддържа нормалното функциониране на обществото.
„Компютърното престъпление” трябва да се разбира широко – обхващащо всички видове злоупотреби с компютри престъпно засягане на компютърната сигурност или данни. Компютърното престъпление може да е както традиционно престъпление – нарушаване на авторското право, кражба или измама, така и уникално за света на компютърните технологии престъпно деяние. То е общественоопасно и противоправно деяние, което се осъществява в специфична среда – компютърните системи или мрежи, електронни бази данни или Интернет.
Всеки ден в мрежата се разпространяват около 150000 вируса и около 148000 компютъра биват компрометирани. Според Symantec жертвите на киберпрестъпления в световен мащаб губят около 290 млрд. евро на година, а според МcAfee приходите от киберпрестъпността са около 750 млрд. евро.
Превенция чрез промени в културата:
За да се води ефективна борба с нарушаването на закона онлайн, както и навсякъде другаде, е нужно да има предвидени както наказания, така и поощрения. Европейската Директива за авторското право набляга на методи за борба като кодекси за поведение, разработени от професионални сдружения и даване на голяма публичност на съдебни решения относно дела по авторско право.
От голямо значение е и да се създадат ефикасни обществени кампании, които да разяснят на обикновените Интернет потребители защо защитата на авторското право е важна за самите тях. Полезно би било да се направят изследвания, оценяваши икономическото и социалното влияние на подобни посегателства върху лица извън заинтересованата индустрия. Трябва също така да се разясни засилващата се връзка между пиратсто в областта на авторското право и организираната престъпност. Тази връзка е естествено, като се има предвид, че рисковете, свързани с пиратството в тази област, са значително по-ниски от свързаните с наркодилърството, а печалбите са пропорционално по-високи.
Докато със сумата от 47 000$ може да се закупи един килограм кокаин,който може да се продаде с печалба от 100%, със същата сума може да се закупят 1 500 пиратски копия на Microsoft Office и да се генерира печалба от 900%.
Като цяло могат да се приложат множество мерки – от ТВ реклами до конкурси за писане на есете на тази тема.Но най-адекватно решение би било производителите в сферата да предложат алтенативи: лесно достъпни и легални средства за сваляне на материали на разумна цена.
Към настоящия момент в България липсва задълбочена научно-изследователска дейност що се касае до реалните проблеми, възникващи при работа с информационни технологии и правните последици от взаимните връзки и зависимости в процеса на развитието им.
За справяне и ограничаване на киберпрестъпленията на национално ниво могат да се използват следните предложения:
Създаване на национална стратегия за повишаване на киберсигурността.
Изработването на национална стратегия за повишаване на киберсигурността и в интернет е първата стъпка, която трябва да се направи в тази насока. В стратегията трябва да се намират отговорите на въпросите за предотвратяването, овладяването и ограничаването на последствията от киберпрестъпноста, начините за повишаване на киберсигурността в интернет, както и противодействието срещу кибертероризма.
Съгласуване на националната стратегия за повишаване на киберсигурността с тези на Нато и ЕС.
Съгласуването на Националната стратегия за повишване на киберсигурността с тези на ЕС и НАТО е от голяма важност. Това е така заради глобалния характер на интернет и все по-голямата обвързаност между държавите. Нарушение в нормалното функциониране на една държава може да доведе до сериозни проблеми в друга държава свързана по някакъв начин с нея и като цяло в международната общност. Докато при традиционния тероризъм местоположението е от изключително голямо значение и е решаващ фактор при вземането на решение за извършване на атака, при кибертероризма мястото не е от решаващо значение, поради глобалния характер на интернет.
Създаване на агенция, занимаваща се с киберсигурността.
Агенцията трябва да отговаря за спазването на законите за киберсигурността и изпълнението на националната стратегия. В ЕС има няколко подобни институционални субеката занимаващи се специално с киберсигурност. Това са ENISA, Europol/ECC и EDA. Тези агенции активно работят от гледна точка на мрежовата и информационна сигурност, прилагането на закона и на съответната защита.
Повишаване на информираността на обществото и организациите за заплахите за информационните и комуникационни системи, както и за заплахите в интернет и начините за ограничаване на тези заплахи.
Провеждането на обучения и семинари са едни от начините за тази информираност. В тази насока своето влияние ще окажат и университетите, които трябва да подготвят младите специалисти.