in

Учени отбелязват напредък в разработката на батерии, които ще съхраняват десет пъти повече енергия от литиево-йонните

Учени са създали батерия, която би могла да захранва електрически автомобили и други устройства с високо потребление на електричество значително по-ефективно от литиево-йонните батерии. До широката употреба на технологията обаче остават години, съобщава „Фокус“, цитирайки MailOnline.

Capturefile: J:AlexisAGravercaptureMINATECWW3G0455.CR2 CaptureSN: 313964.067311 Software: Capture One LE for Windows

Изследователи от Кеймбриджския университет обявиха, че са създали модел на литиево-кислородна батерия за лабораторни демонстрации, която преодолява редица от ограниченията, задържащи развитието на технологията. Екипът посочва, че прототипът има 93 процента ефективност и може да се презареди над 2000 пъти.
Химикът Клер Грей, която ръководи изследването, го нарича крачка към създаването на батерия с практическо приложение, въпреки предстоящите трудности. Изследователите отбелязват, че вероятно повече от десетилетие ни дели от комерсиална литиево-кислородна батерия, отчасти тъй като възможностите са зареждане и разреждане на устройството са твърде ограничени.
Засега електрическите автомобили не са в състояние да изминават с напълно заредена батерия разстоянието, което колите с фосилно гориво изминават с пълен резервоар. Това е така, тъй като използваните в момента литиево-йонни батерии не могат да складират такова количество енергия. Литиево-йонните презареждащи се батерии, които дебютираха през 1991 година, помогнаха да се захрани революцията на преносимите устройства, включително преносими компютри и смартфони. Литиево-кислородните батерии, наричани още литиево-въздушни, имат потенциала да се превърнат в резервоари за електричество с висока енергийна плътност – 10 пъти по-голяма от тази на литиево-йонните батерии.

Публикувано от Дамян Дамянов