Конкурсът вдигнал наемите с 60%
В средата на юни месец ще бъде открита ремонтираната част от Женския пазар. „Наемателите на новите магазини вече подписват договорите си за срок от 5 г. и внасят депозит от един наем”, казва шефката на „Пазари Възраждане” Маргарита Александрова пред „Монитор”.90-те павилиона са в 6 сгради, които се строят сега в участъка между улиците „Св. св. Кирил и Методий” и „Екз. Йосиф”. За всеки обект е имало между двама и петима кандидати. Най-много мераклии да имат магазин на Женския пазар е имало към магазините за хранителни, промишлени стоки и битова химия. „Три големи вериги кафенета кандидатстваха за голямото кафене, а за банковия офис имахме двама участници”, каза Александрова.
По време на конкурса средно наемът на павилион е скочил с 60% спрямо началната цена, определена от лицензиран оценител. При старта на търга най-ниската начална цена беше 490 лв. на месец, а ако в този случай наемът е скочил с 60 на сто, това прави около 780 лв.
„За обектите с малка квадратура – например по 9 кв. м, един участник участва за два или три обекта. При събиране на три магазина в едно площта става 27 кв. м”, разказа Александрова. Магазините се отдават след извършени довършителни работи. Наемателите трябва само да си сложат оборудването.
Сергиите с гащи и чорапи на Женския пазар ще останат в историята. Продажбата на дрехи на тържището ще е напълно забранена. В обновената част между улиците „Св. св. Кирил и Методий” и „Екз. Йосиф” ще има и аптека, шивачи, обущари, ключари, часовникари, парфюмерия, стъкларски, църковен магазин и фотоателие. В една от сградите ще са занаятчийските магазини, пункт за плащане на битови сметки, химическо чистене и зоомагазин.
Женският пазар ще има и галерия. „Там ще се организират базари, изложби и ще помагаме за кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 година”, обясни Александрова.