in

Във Варна започват принудителни ремонти на паметници на културата

Едно от престъпленията в годините на прехода, което така и остана ненаказано е тоталното и масово разрушаване на къщи, паметници на културата заради различни бизнес-интереси. В София добре се помни случаят с къщата, бивше китайско посолство срещу Софийския университет, която стоя години наред необезопасена и изоставена с идеята да рухне и на нейно място да се вдигне поредният бизнес-център, пише „Блиц“.

pametnik na kulturata (Small)

За щастие това не се случи и след като бяха изписани кофи с мастило по този повод, най-после прекрасната сграда бе реставрирана и заживя нов живот. Но десетки други от по-старо и по-ново време така и не бяха спасени. И до днес в столицата могат да се видят грозно стърчащи озъбени фасади, частна собственост, които никой не ремонтира, реставрира или поне привежда във вид, в който да не са опасни за преминаващите край тях хора.

Повече от очевидно е, че доскорошният архитект на столицата Петър Диков, както и кметицата Фандъкова не са се занимавали с рушащото се минало на града, вероятно заети с по-отговорни задачи като например даване на строителни разрешения за събаряне на сгради и вдигането на крещящо нелогични от архитектурна гледна точка градежи.

Нещо подобно вървеше от години и във Варна, където болни амбиции на богати и властимащи хора събориха и изтриха от паметта на варненци култови места, любими на цели поколения. Само примерът с вдигнатото чудовищно недоразумение на мястото на някогашната бирария и изба „Димят” срещу Спортната зала стига, за да се илюстрира похода на невежите и необразовани новобогаташи срещу историята и културата на предците ни.

Сега обаче в морската ни столица явно са сменили курса. Кметът Иван Портних заяви, че общинската администрация ще е еднакво безкомпромисна срещу собствениците на стари сгради, които нехаят за състоянието им, така и към недобросъвестни инвеститори, които оставят купени от тях постройки да се разрушат, за да вдигнат нови, съобщи varnautre.bg.

От общината вече са започнали да изпращат и нотариални покани към такива лица и фирми и ако не последват действия, общината ще ремонтира сградата, като за целта ще я ипотекира. Похвално, такъв е и световния опит на градове като Париж, където собственик значи отговорност и никой не си позволява да не поддържа сградата си в приличен вид.

В София обаче са далеч от подобна идея. Общината досега не е дала признаци, че ще прави нещо по въпроса за изоставени, рухващи или полусъборени къщи и сгради, свързани с историята и културното ни наследство. Защо е така, кой да ти каже.

Вероятно защото няма далавера в този процес на прилагане на закона. Дори на булевард-визитка като „Цариградско шосе” стърчат руини на бившата култова сладкарница „Фея” от години и никой не си мърда пръста да направи нещо. Срещу „Феята” пък пишман инвеститор събори част от дипломатическия блок, за да вдига небостъргач-проект, който поради безумието му така и не се осъществи, но дупката остана.

Не е ли време София да се поучи от Варна или безвремието в архитектурния отдел на общината ще продължи до следващите избори?

Публикувано от Дамян Дамянов