in

Руска есетра се появи край Варна

Морски специалисти се натъкнаха на руска есетра при проучване на биоразнообразието край родния бряг пише dariknews.bg. Учените са засекли няколко малки риби от защитения вид с размер около 40 см., разкри експертът по рибите Марина Панайотова от Института по океанология.

Тя обясни, че причина за появата на есетрите край родния бряг е кампания за зарибяване от страна на Русия.

Руската есетра може да достигне до 2 метра дължина и 30 кг тегло. Ценена е много заради хайвера.

Немската есетра пък вече не се среща край българския бряг. Все още обаче в родното море се хващат единични бройки скумрия, посочи Панайотова.

Общо 37 видове риба плуват край родния бряг, показват последните проучвания на варненските учени, направени в морето между носовете Галата и Емине. Нови нетипични за Черно море видове не са открити.

Проучванията показват влошаване на запасите от калкан и барбуня. Като цяло учените отчитат намаляване на рибните запаси.

Стопанските видове са 9. Идентифицирани са и 28 вида нестопански риби, сред които редкият вид Кеслерово калканче, което на дължина достига до 10 cm.

Океански „пришълци“ изяждат храната на хамсията и сафрида

„Нашественици“ от Атлантическия океан нанасят щети на екосистемата в региона. Става въпрос за ктенофората Мнемиопсис лейди – подобно на медуза същество с размери 10-12 см., което се храни със зоопланктон. Това е храна и за хамсията и малките на сафрида, обясни Кремена Стефанова от Института по океанология.

Мнемиопсис лейди е инвазивен вид, проникнал в морето ни още през 80-те години чрез баластни води или прилепнал за корабите. Появява се и в зоните за къпане, но не е опасен за здравето на човека, увери специалистът.

Появата на медузи край брега през август и септември е нормално явление, отбелязаха още варненските океанолози.

Публикувано от Дамян Дамянов