С тревожното намаляване на пчелната популация в нашия свят, у много хора се забелязва страх в индустрия за няколко милиарда долара.
За да се справи с този проблем, Училището по инженерство и приложни науки в Харвард в сътрудничество с Отдела за еволюционната биология на организмите и Катедрата по биология на Североизточния университет по разработването на роботи- пчели. Да, точно така, роботи-пчели. И според току-що пуснато ново видео тези насекомоподобни роботи вече са се разлетели.
Според създателите на пчелите-роботи:
Демонстрацията на първия контролиран полет на роботи с размер на насекоми е кулминацията на повече от десетгодишен труд. С размера на половин кламер, с тегло 1/10 от грама, роботът е вдъхновен от биологията на мухата със субмилиметрова анатомия и две прозрачно-тънки крилца, чийто размах е почти невидим със 12о маха в секунда.
Екологичната организация „Грийн пийс“ пусна видео, в което показва как би изглеждал един възможен свят, обитаван от тези робо-пчели. Видеото използва успокояваща музика и хипнотизираща образност, за да нарисува картина на „идеалния“ свят.
Не знам за вас, но след като гледах видеото, се почувствах обезпокоен от целия проект. Микро-роботи, които летят наоколо и убиват други насекоми и наблюдават околната среда? Мисли ли и някой друг, че това е малко странно?
Университетът Харвард описва на сайта си възможните ползи от такива технологии, като загатва, че робо-пчелите са технологично средство за ефективно опрашване на култури без зависимостта от намаляващата пчелна популация. Разбира се, това намаляване се дължи отчасти на инсектициди в ГМО културите. Така че в действителност тези робо-пчели не са насочени към корена на проблема, но хей, това е само началото ….
Проектът на Харвард „Микро въздушни летящи превозни средства“ („Micro Air Vehicles“) е вдъхновен от биологията и поведението на пчелите в кошер. Докато разработчиците са създали тези микро-ботове да бъдат автономни, което означава, че те имат „ум“, те също така имат план за координиране на голям брой робо-пчели, за се постигнат по-сложни задачи по-бързо и ефективно.
Роботите са създадени през един невероятен процес микро-инженеринг, специално предназначен за масово производство. Всяка „пчела“ е проектирана със своя собствена електронна нервна система и източник на захранване, и е в състояние да се насочите към изпълняване на задачи с микроскопичен UV сензор. На всичко отгоре, тези пчели могат да бъдат програмирани да работят само с определени култури.
Въпреки това, официалният сайт на Харвард е заявява, че това не е дългосрочно решение на проблема с разпадането на пчелните семейства (РПС) и на кризата с провал на реколтите.
„Ако роботите се използват за опрашване, това ще бъде само като мярка за запълване на дупка, докато се търси решение на РПС за възстановяване на естетсвените опрашители.“
Така че, ако тези робо-пчели не са предназначени за решаване на кризата с РПС, тогава каква може да бъде тяхната алтернатива цел? Интересно е да се отбележат някои други „практически“ приложения на робо-пчелите, които Харвард изрежда на уеб сайта си“:
– търсене и спасяване (например, в резултат на природно бедствие);
– опасни изследване на околната среда;
– военно наблюдение;
– картографирана не климата с висока резолюция; и
– контрол на движението.
Трябва ли да кажем нещо повече?
Споделете с нас Вашите мисли за робо-пчелите по-долу!
Джеф Робъртс, collective-evolution.com