in

Запалиха резервата Калиакра! Спират последвалото разораване (ВИДЕО)

Регионалната инспекция за околна среда и води (РИОСВ) във Варна е издала заповед за принудително спиране на разораването и създаването на лозов масив в защитена зона край Калиакра, част от екологичната мрежа „Натура 2000“. Това съобщиха от инспекцията в отговор на въпроси, изпратени до пресцентъра й, съобщи Дневник.

Терените, класифицирани според начина на постоянното им ползване като „ниви“, са собственост на едноличното дружество „Милениум енд ко“. Те попадат в две защитени зони – за опазване на природните местообитания на дивата флора и фауна и за закрила на дивите птици, уточняват от РИОСВ – Варна.

По информация на инспекциятапринудителното спиране на разораването е предприето, тъй като до настоящия момент няма подадени и одобрени инвестиционни предложения за създаване на лозя във въпросния имот, каквото е изискването на Закона за опазване на околната среда.

До предприемането на мерки за спиране на разораването на терените се стигна, след като преди седмица от коалицията „За да остане природа в България“ отправиха писмено запитване до Министерството на околната среда и водите и Министерството на земеделието и храните за мерките, които ще бъдат предприети след опожаряването и разораването на степите. В края на август и началото на септември т.г. около 1456 дка терени, които на практика представляват последните понто-сарматски степи, оцелели в Европа, бяха най-напред запалени, а след това и разоранис тежка земеделска техника. Извършителят на запалването не е установен и до този момент.

Веднага след пожара и последвалото разораване от Българското дружество за защита на птиците подадоха сигнал до министерството на околната среда и водите. Копия от него бяха изпратени до Министерството на земеделието и храните и Европейската комисия.

В текста на сигнала е записано, че извършеното разораване е грубо нарушение на Закона за биологичното разнообразие и поне две европейски директиви, като е довело до унищожаването защитени растителни и животински видове.

От Българското дружество за защита на птиците твърдят, че това е пореден акт на умишлено унищожаване на защитени терени, след като с две разрешения, издадени от РИОСВ – Варна, най-напред през 2014 г., а след това и през февруари т.г., други части от въпросната степ са били превърната в овощни и зеленчукови насаждения.

Публикувано от Дамян Дамянов