Общинският съветник Иван Иванов алармира, че в Брюксел е изпратена петиция, подписана от 1500 жители на варненския квартал „Чайка“, които не са съгласни с новия ПУП ПРЗ на квартала.
Комисия по петициите пратила отговор, че тече разследване в Европейската комисия, допълни съветникът по време на днешното заседание на местния парламент, пише „Varna24.bg“.
„На 8-то заседание на Общинския съвет поискахме да се поправи този план. Преди 20 дни от адвокат-довереника на Общинския съвет Стамов се получи писмо, че ПУП ПРЗ на „Чайка“ остава в сила за имотите, за които няма заведени съдебни дела. Затова до Брюксел беше пратена петиция, в която се поставят въпроси, които са съществени при изготвянето на такива планове.
Въпреки, че дълго време се коментираше от администрацията, че не може да бъде открит старият план на квартала от 1963 г., който бил откраднат, ние успяхме да го намерим.
Настояваме въз основа на него да се направи нов ПУП, защото там най-добре са посочени зелените зони и зоните за отдих.
Настояваме още да бъде изготвен регистър на зелените площи в „Чайка“ с цел предотвратяване на тяхното застрояване“, каза Иванов.
Той отправи питане към кмета Иван Портних ще бъде преразгледан плана на „Чайка“ и ще бъдели наложена строителна забрана в района до това преразглеждане?
Иванов сподели, че той лично живее в квартала и е станал свидетел на това как спортна площадка вече не е такава, вследствие на задоволяване на „някакви псевдореституционни интереси“.
Иванов разказа, че по времето на бившия кмет Кирил Йорданов на същото място имало детска площадка, която вече не съществува. След това били оставени маси за тенис, които също вече липсвали. Според съветникът тези, които имат реституирани парцели в зелени зони и зони за отдих трябва да бъда възмездени с имоти на други по-подходящи места.
В негова подкрепа малко по-късно в залата взе думата Кръстьо Кръстев от сдружение „Зелена Варна“, който е един от най-яростните противници на новото строителство в квартала и оглавяваше бунтовете на недоволните жители на „Чайка“ миналата година.
Той допълни, че с „поръчковия“ закон за реституцията в квартала са се реституирали много имоти в зелени зони. Кръстев обясни, че според стария план района има одобрени 68 кооперации. Въпреки това във времето са построени още двайсетина.
Протестите срещу строителството в „Чайка“ датират от 2000 г. При първото обществено обсъждане още хората настоявали да се реши този казус. Кръстев заплаши, че ако тръгне реализация на ПУП-а ще има масово недоволство и бунтове в района.
В подкрепа на реститутите в „Чайка“ се изказа варненката Николина Ангелова. Тя припомни, че има вече решение на Върховния административен съд, което категорично одобрява новия план.
„Не мислите ли, че е време „Чайка“ да се обнови възроди и реновира? Хората, които имат реституирани имоти търпят огромни вреди от това забавяне в годините. Кой ще плати на собствениците пропуснатите ползи? Нямате ли усещането, че казуса с „Чайка“ се поставя всеки път преди избори?“, попита още варненката.