Знаехте ли, че българи стоят зад създаването на хапчето „антибебе“? Или че първата жена в света, изпълнила боен полет със самолет, е българка?
Това не са единствените революционни открития на наши сънародници, които са променили света… Тourist.bourgas.ru събра някои от по-интересните, предаде NOVA.
Киселото мляко – това е нещото, с което сме известни по цял свят. Д-р Стамен Григоров за пръв път описва млечнокиселия микроорганизъм.
Първият непрограмируем компютър е дело на Джон Атанасов. Е, в началото той е бил доста по-голям и по-бавен. Но е сложил началото на една нова ера.
Българинът Петър Петров е създал електронния часовник.
Българският астроном професор Димитър Съселов е открил най-отдалечената от Слънцето планета. Тя се намира в съзвездието Стрелец, което e на 5 хиляди светлинни години от нашето Слънце.
Ксероксът е откритие на изтъкнатия български физик Георги Наджаков. Това се е случило през 1937-а година.
Кирилицата е третата официална азбука в Европейския съюз. Смята се, че тя е дело на Климент Охридски и носи името на св. Кирил – Константин Философ, който е негов учител. Кирилицата заменя глаголицата, създадена от солунските братя Кирил и Методий.
Първият транспортен самолет Douglas DC-3 (Дъглас ДС-3) е изобретен под ръководството на конструктора Асен Йорданов.
Асен Йорданов стои зад още едно забележително откритие – въздушната възглавница. Това се е случило през 50-те години на миналия век.
И още едно откритие на този продуктивен български инженер –телефонния секретар… или по-скоро неговия прадядо.
Противозачатъчното хапче промени коренно представата за секса. To е създадено от евреина с български произход Карл Джераси.
Реактивните двигатели на лунния модул „Орел“, благодарение на които стана възможно Армстронг и Олдрин да кацнат на Луната, са били създадени от доктор Иван Ночев.
Българка е първата жена, участвала в боен полет на самолет по време на Балканската война. Нейното име е Райна Касабова.
България е третата държава, регистрирана в Организацията на обединените нации (ООН), която изпраща храна в Kосмоса след Съединените щати и Съветския съюз. Българската космическа храна създадена от учените от Института по криобиология и лиофилизаци.
Димитър Чернев е изобретил батерията за използване на слънчевата енергия. Изобретението е пионер в способите за преобразуване на енергия от природата за отопление и охлаждане.
Благодарение на шестия сърдечен тон могат да се избегнат диагностични грешки в работата на сърцето. Заслугата е на кардиоревматолога професор Иван Миев.
В модели на едни от най-продаваните автомобили се използва автоматична скоростна кутия, конструирана от Румен Антонов.
Говорещата книга за незрящи е създадена 23-годишния студент Лъчезар Цветанов от София. В САЩ неговото изобретение беше класирано на първо място сред проектите на 146 студенти от 28 училища по промишлен дизайн.
През 1950-а американците обявиха, че имат система за регистриране на ядрен взрив във всяка точка на света и са съгласни със СССР да въведат мораториум на изпитанията на ядрено оръжие в атмосферата. Автор на откритието е проф. д-р Кръстьо Кръстев.
През 1972 година във Варненския халколитен некропол са открити находки на възраст от 6 хиляди години. Сред тях е имало и златни предмети, които са най-старото технологично обработено злато в Европа и света.
Българският инженер Юрий Марков създаде уникално „антиоръжие”. Устройството тежи около 500 грама и може да открива всички взривни вещества и огнестрелни оръжия в разстояние от 10 метра, дори през бетонни ограждения. То няма друг аналог в света.
Лекарството „Нивалин“ се извлича от блатно кокиче. Той помага за лечението на церебрална парализа и неврологични разстройства, засягащи централната и периферната нервна система. Препаратът е създаден през 1956 година от проф.д-р Димитър Пасков.
Инженер Койчо Митев прави революцията в междуезиковото общуване. Той създава метод за компютърен междуезиков превод. С него може да общувате в реално време, без присъствието на преводач. Преводът се предава по слушалките.