Честа практика във Варна е да се изоставят кучета, защото хората не искат да ги гледат повече.
Това заяви пред Радио „Фокус“ – Варна природозащитникът Мария Радулова. Според нея не са редки случаите, в които в приюта за безстопанствени животни в село Каменар се оставят кучета под предлог, че са агресивни, а на практика се оказва, че хората всъщност са решили, че нямат възможност или просто вече не желаят да полагат грижи за тях.
Радулова поясни, че някои собственици заплащат сума на административното звено в приюта, което от своя страна ги прибира.
„Не виждам как четириногите ще бъдат осиновявани, когато нямат здравословен външен вид. Миналата година дори имаше смъртни случаи. След снегонавяванията не можаха и труповете им да открият. Това не е приют, а концлагер“, посочи Радулова.
По думите й природозащинтниците, в това число и тя самата, не одобряват увеличаването на броя на безстопанствените кучета, но до същността на проблема и методите за неговото решение може да се стигне само ако обществото, приютите, неправителствените организации и местната управа работят съвместно.
„Законът най-общо задължава да се кастрират животните, докато се преодолее популацията, след което се прибягва до изтеглянето им към домовете. Това в Каменар не се спазва. Съгласно Наредба 41 агресивните кучета трябва да се настаняват по едно в клетка, а там ги събират по три“, посочи Радулова.
Тя коментира, че преди години в своя кореспонденция с Министерството на земеделието е получила писмо, в което се посочва, че агресивността на едно животно не се определя на база обществено мнение или на ветеринарен лекар, а само при преглед от специалист-етолог, с което подчерта, че практиката в Каменар по отношение на установяването на агресивността при кучетата, които попадат в пределите на приюта, е некоректна.