Тази година Министерството на екологията е обявило 21 покани за проектни предложения. Предоставеният ресурс, за който бенефициентите могат да кандидатстват, е над 1, 3 млрд. лева. Това заяви в „Денят започва“ по БНТ ресорният министър в оставка Ивелина Василева.
„В района на българското Черноморие периодът 2005-2008 г. беше бумът на строителството по крайбрежието и това допусна да се случи изграждането на сгради и хотели, без те да бъдат обезпечени с необходимата инфраструктура. Реално строителството изпревари необходимостта от полагането на базисната инфраструктура, което е вредно от гледна точка на чистотата на Черно море. Стигна се до това в Созопол и Черноморец населените места да останат без пречиствателна станция. В годините се разрастнаха като брой жители и леглова база.
Това, с което се ангажирахме още в първия мандат на правителството Борисов, е да инвестираме в крайбрежието. Радвам се, че успяхме да приключим важни проекти. Повече от 350 млн.лв. бяха инвестирани в Черноморското крайбрежие. Бяха изградени три изцяло нови пречиствателни съоръжения – в Созопол и две в новите квартали на Бургас, бяха модернизиран и разширени още три пречиствателни станции, които са големи и обхващат няколко населени места. Като пример ще дам пречиствателната станция в Равда, в Поморие и във Варна, която е най-голямата от гледна точка на капацитет и обслужване.
Осигурихме финансиране за модернизацията и разширението на пречиствателната станция на „Златни пясъци“. В момента се разглежда проектното предложение на общината за модернизация и разришение на пречиствателната станция в Приморско. С тези проекти изцяло сме обезпечили Черноморското крайбрежие от гледна точка на необходимата инфруструктура в големите курортни населени места“, каза Ивелина Василева.
„След изграждането на пречиствателна станция в „Златни пясъци“ и Приморско започва и подготовката за колектор между Равадиново и Созопол. Трябват ни още пари за подобно съоръжение в Ахелой“, допълни още Василева. Тя заяви, че предстои да започне изграждането на водния цикъл в Асеновград, а след това и в Добрич. Общо над 1.3 млрд. лв . европари ще бъдат разпределени за подобни проекти. Бенефициенти по тях ще бъдат ВиК дружествата, които ще работят в тясно сътрудничество с общините. Министърът на околната среда и водите отбеляза, че бюджетът за следващата година е консервативен и очаква да бъде гласуван от парламента. Основен приоритет на следващото правителството обаче според Василева е съдебната реформа.