Около 1000 жители на пострадалия от наводненията варненски кв. „Аспарухово“ са сериозно притеснени от липсата на информация кога и дали ще могат да се върнат по домовете си. След първоначален оглед на пометения от водната стихия район, бяха определени 175 имота, които се считат за опасни и хората бяха помолени да ги напуснат.
Само обитателите на 40 постройки бяха го направили доброволно до петък, което накара общината да се обърне към полицията и пожарната за операция по принудителна евакуация. В събота и неделя униформените успяха да убедят останалите да напуснат, което позволява на специализирани екипи да започнат от понеделник детайлни проучвания на района. Комисиите са съставени от представители на „Геозащита“, Българска академия на науките, архитекти, проектанти и инженери. Тяхната задача е да вземат проби и да направят замервания, които да покажат дали първоначално посочените за опасни райони застрашават живота на живеещите там. Тъй като никой няма информация колко ще продължи процеса хората са сериозно обезпокоени от неизвестнотта, което доведе и до многото откази за доброволно напускане.
Според общински източник, пожелал анонимност, изводите на комисиите ще са готови най-рано след два месеца. Те могат да обявят, че дадена зона е безопасна, че има нужда от укрепителни дейности, или пък че сградите в нея подлежат на събаряне.
„Хората питат кога и дали могат да се върнат по домовете си, което е най-важното за тях и ги разбираме, но експертите трябва да кажат. Ние настояваме това да стане в максимални срокове, но от друга страна не искаме да рискуваме нещата да се претупат“, заяви пред „Труд“ зам.-кметът на „Аспарухово“ Радослав Коев.
Общината предлага на евакуираните домакинства еднократна парична помощ от 500 лв. или настаняване в общинска база. 84 семейства са предпочели парите, още десетина са настанени в общински помещения. Останалите или предстои да потърсят местната власт или са решили да не ползват помощ. Отделно от тези имоти има 27, които са непосредствено застрашени и които са обявени за събаряне. До момента 7-8 то тези сгради са премахнати.
Източник: „Труд“