in

Колекцията на Божков оценена за милиони. Какво има в нея?

снимката е илюстративна

В колекцията на Васил Божков има над 3000 предмета на античното изкуство, постъпвали през годините от 2005 г. до днес. казват кураторите на изложбите с колекцията му д-р Елка Пенкова и Любава Конова.

Специалистките от години го съветват и познават антефактите. Точно тяхна идея бе да нарече изложбата си през 2018 г. в Двореца „Златното руно”. Съставена е от разнообразни групи артефакти, изработени от различни материали, датирани от неолита до Късната античност.

През 2005 г. артколекцията на Васил Божков с експонати от древна и Римска Тракия бе представена в каталог. Консултанти бяха Светлин Русев и проф. Иван Маразов.
През 2007 г. 40 униката от сбирката на Божков бяха представени в Европарламента. Сред тях голям интерес предизвика златен венец с лаврови клонки на неизвестен тракийски владетел от IV век пр. Хр. Сред експонатите имаше златна погребална маска и ритони.

“Колекция Васил Божков вече е музей Васил Божков. Имаме официално разрешение от Министерството на културата”, каза през 2009 г. изпълнителният директор на фондацията на Божков – Тракия“, Кирил Христосков.

От години Божков се е стремил да отвори частен музей, където да изложи богатите си колекции. Разрешението е получено. Музеят е отворен в София на ул. “Московска“ 43, където се намират офисът на фондация “Тракия“ и Божковият “Нове холдинг.
Първата изложба е застрахована за 52 млн. евро

Тогава 212 оригинала на тракийското изкуство бяха изложени в Москва – “Спасените съкровища н. древна Тракия в колекцията на Васил Божков“.
Руски археолози и историци бяха впечатлени от 10-те сребърни ритона с позлата. Сред тях е и най-големият ритон, намиран у нас, с тегло от 817 грама. Сред представените няколко скулптури от римско време е мраморен бюст на император Деций Траян, както и скулптура на момиче. Такава статуя не може да бъде видяна дори в големите европейски музеи, казаха ценители.

Самият Божков в предисловие към каталога, изготвен за изложбата, пише: “Липсата на традиции на частното колекционерство в България и предубеждението (меко казано) към подобен род дейност поставят българския колекционер в положение на частник от епохата на социализма.“ пише 24 часа.

*******
Спонсор на месеца: Happy Life HappyLife Реклама: Реклама

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Росен Ивов

Росен Ивов е завършил Софийски университет "Св. Климент Охридски". Защитил е научна степен доктор в научна област: Социални, стопански и правни науки. Професионално направление: Социология, антропология и науки за културата.