in

Учени откриха древен колективен организъм

снимка: Pixabay

Учени от университетите в Кембридж и Оксфорд установиха, че някои от първите животни на Земята са били свързани помежду си с нишки, които им позволявали да обменят хранителни вещества и да разменят сигнали.

Мрежи от нишки били открити у 7 вида организми, известни като рангеоморфи – същества от едиакарския период, напомнящи клони или морски пера Pennatulacea. Вкаменелости от рангеоморфи били открити на 40 обекта на остров Нюфаундленд в Канада. Тези животни не се придвижвали и нямали усти, нито сложни органи, съобщава Физ.орг., цитиран от БТА, научаваме от novini.bg.

Повечето нишки достигали дължина между 2 и 40 сантиметра, а някои – 4 метра.

Учените предполагат, че тези структури са били използвани за клонално размножаване и са имали също други функции – осигурявали са устойчивост срещу силни океански течения и вероятно са били като древен аналог на коренова система, обединяваща няколко дървета.

По мнението на учените, резултатите от изследването ще доведат до преразглеждане на предишни изводи как тези организми са взаимодействали помежду си и как са се конкурирали за пространство и ресурси на океанското дъно.

По публикацията работи: Росен Гацин

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/