Очаква се всеки момент новото приложение за контрол на коронавируса у нас да е достъпно за гражданитe
Това обяви Димитър Енчев от борда на директорите „Софтуер груп“ в предаването „Тази сутрин“. Платформата е заимствана от моделите, с които се работи в Китай, Южна Корея, Сингапур и Италия. Регистрацията става като потребителят въвежда мобилния си номер, след което получава SMS с код от 6 цифри, които също се въвеждат. Част от въпросите, на които се отговаря с „Да“ или „Не“ са температура над 38 градуса, суха кашлица, трудност при дишане, постоянна болка или напрежение в гърдите. От личните данни приложението изисква ЕГН, години, пол и дали потребителят страда от някакви хронични заболявания.
„На доброволна база всеки може да си го свали: може да избере дали да даде локация или не. Не е нужно да се посочва личният лекар. Системата автоматично дърпа данните и достига до личните лекари. Личните лекари вече са включени, те получават нотификация“, обясни Енчев.
Според него гражданите няма от какво да се притесняват относно защитата на личните им данни, защото достъп до тях ще има само държавата, която и сега оперира с тях. Той подчерта, че никоя компания, която е работила по системата, няма достъп до данните.
„Регистрацията е доброволна, колкото повече хора се включат, толкова повече ще се помогне на държавата“, коментира Димитър Енчев.