in

Разказ за кораб с име на празник, чиято история обаче не е само празнична

Снимка: Военноморски музей - Варна

Денят на труда украсява български корабни бордове от 1946 г. Тогава параходът „Евдокия“ получава многозначителното име „Първи май“

Днес Военноморски музей-Варна ни разказва историята за парахода „Евдокия“. Той е построен в Рендсбург, Германия. Докаран е до Варна от капитан Васил Попов на 16 април 1929 г. след 33-дневно плаване около Европа.

След тържествено освещаване на 19 април 1929 г. параходът потегля на своя първи рейс по българското крайбрежие. Корабът поддържа линията с посещения в пристанищата Варна, Бяла, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол.


Корабът е товаро-пътнически и е предназначен за каботажното плаване на Българското търговско параходно дружество (БТПД). Има дължина 51 метра, широчина 8,75 метра и е с DWT 350 тона. Обемът на хамбарите му е 987 куб. м., а отделно разполага и с пътнически кабини за І, II и III класа. С помощта на парна машина (900 к.с.) развива скорост до 11 възeла.

С включването на България във Втората световна война целият корабен парк, с екипажите и служителите, са милитаризирани. По време на войната параход „Евдокия“ преминава през много тежки ситуации. Даден под наем на германците, той плава под германски флаг, без наш екипаж. Използван е като щабен кораб и плаваща казарма. При атака на съветската авиация на 30 март 1943 г. е потопен на кея в Севастопол с германски и румънски военнослужещи на борда.

По-късно германците го изваждат и провлачват до Браила с намерение да го ремонтират. Тук го заварват съветските войски и го конфискуват. След дълги преговори е върнат невъзстановен в България. В ремонта му се включват и много моряци от БТПД, които стоят на брега поради липса на кораби.

На 3 май 1946 г. преустроеният и основно ремонтиран параход получава новото си име „Първи май”. Негов кръстник е министърът на железниците, пощите и телеграфите Стефан Тончев. След възстановяването му на мостика застава капитан Георги Дюлгеров, а главен механик е Иван Златарев. Първият рейс на парахода е до пристанище Балчик. През 1952 г. „Първи май” е приспособен за водолазно-спасителен кораб. Лятото на същата година участва в изваждането на потопения през войната параход „Шипка”, а в периода април-юли 1968 г. – при изваждането на 10 000-тонния кораб „Балкан” в сирийското пристанище Латакия.

Параходът неколкократно е преустройван, при което се променят техническите характеристики и конструкцията му: вече е с един димоход, корпусът му е удължен, въглищните бункери са премахнати и заменени с два мазутни танка. Плава до 1978 г.

Военноморски музей – Варна

Параходът „Евдокия“ е любима тема за художници и фотографи. Военноморският музей съхранява творби на големия български маринист Александър Мутафов, изобразяващи кораба. Той присъства и в картина на Антон Прудкин. А снимки на „Евдокия” виждаме на кориците и страниците на най-популярното тогава българско морско списание „Морски сговор”.

Публикувано от Ивайла Андонова

Завършила съм бакалавър Финанси и магистратура Артмениджмънт. Вдъхновението ми са музиката и хората. Обичам думите да се леят както мелодията, която образуват нотите в един такт и едновременно с това да предизвикват емоция във всеки един човек, до когото се докоснат.