in

Психолог Теодора Георгиева с ценни съвети как да се грижим за психичното си здраве

Днес ви срещаме с Теодора Георгиева, НЛП специалист и психолог, практикуващ в нашия морски град – Варна

Тя ще ни разкаже и ще ни даде помощни съвети за най-често срещаните страхове на хората в момента, които породи ситуацията с Covid-19. Освен това ще допринесе с професионалната си гледна точка, да си изясним какъв е ефектът върху психиката от продължаващото извънредно положение, при което беше почти задължително да останем вкъщи, а социалните контакти не бяха такива, с каквито бяхме свикнали допреди месец, а напълно ограничени.

Конкретно това, което притеснява хората в момента е несигурността и безработицата, която се отключи по време на пандемията. Някои от хората откриха депресии, паник атаки, чисто на психосоматично ниво, което също изкарва от рамката човек, за да може да бъде ефективен в това, което практикува, а и въобще в социалния му живот.

Психолог Георгиева наблегна на факта, че българинът е от такава културна група, която е основана на приятелските отношения и обича общуването. Самоизолацията поражда страхове и влияе на емоционалното състояние, а то съответно влияе на имунната система. Според нея това е факт, който много хора подценяват в такива моменти. Ако хората потискат в себе си страданията, болките и травмите,  автоматично това се излъчва физически.

Пречупвайки призмата през позитивния поглед към настоящата ситуация, тя цитира максимата, която е типична за българина: „Можеше да бъде и по-лошо“.

По повод зачестилите случаи на хора с паник атаки, психолог Георгиева съветва хората да ангажират съзнанието си с любимите неща и хора, за да може да компенсират това време, в което ще се върне старият начин на живот. Според нея, може би няма да е точно същият какъвто е бил досега, но пък ще носи със себе си дисциплината, от която имахме нужда.

В рамките на нормалното и логичното е при излизане от зоната на комфорт, вследствие на тази пандемия, да се нарушава ритъма на хората и оттам  да се породи чувството на несигурност, да отключи паник атаки и депресии.

Относно притесненията на хората в момента и мобилизирането им, след преминаване на тази кризисна ситуация, Теодора Георгиева смята, че няма универсална рецепта за всички, но ангажирането на съзнанието с нещо приятно като занимание би помогнало. Тя толерира индивидуалния подход на всеки спрямо ситуацията, защото в крайна сметка всеки действа абсолютно различно.

В това време на социална изолация е много важно да излъжем съзнанието си, което да прави неща, за да може да ни накара по-лесно да преминем през тази ситуация. Актуалните примери, които ни посочи професионалиста в тази насока, психолог Георгиева, са онлайн срещи, дейности, които по принцип нямаме време да осъществим, в това число онлайн курсове, семинари и обучения. От друга страна може да се обърне внимание на подреждането на дома или изграждането на повече социални отношения в онлайн пространството.

Спрямо нейния професионален опит, няма универсален подход, защото всеки различно реагира на страха.

Конкретните стъпки, които може да предприемем, за преминаване през етапа в който сме: формулиране на страха и изграждане на стратегия за справяне и план за действие. Ако вземем за пример масовия страх, свързан с финансовото състояние на хората  в момента, може да се процедира по някой от тези начини: преценка на доходите, съкращаване на разходи, преговори с банки, обмисляне на бъдещата работа и форма на социално подпомагане или така нареченото „включване“ на мозъка към мислене на друго ниво, за да се излезе от конкретната ситуация или казано най-общо –  изграждане на стратегия.

Препоръките ѝ към хора, които искат да разпознаят нуждата в себе си от психологична подкрепа, са да наблюдават настроенията си и по-конкретно в момента, в който се почувстват тъжни, объркани, депресирани, несигурни и не могат да споделят с никой или нямат с кого, е желателно да потърсят професионална помощ.

Преминавайки вече през онлайн консултациите, психолог Георгиева споделя, че според нея този тип комуникация е неработещ, защото живият контакт е от огромно значение в такъв тип психологическа помощ. Пациентът има нужда да получи подкрепа и тя да се усеща осезаемо.

Апелът, който отправи към нашите читатели е да не забравят, че нямаме механизъм за изключване на агресията и страха, но винаги имаме ИЗБОР, как да действаме.

 

Контакти:

Теодора Георгиева, НЛП специалист и психолог

Телефон: +359 889 458 680

Офис: гр. Варна,  ул. „Ген. Радко Димитриев“ 7, ет. 3, офис 1

Сайт: psihoterapiq.com

Публикувано от Ивайла Андонова

Завършила съм бакалавър Финанси и магистратура Артмениджмънт. Вдъхновението ми са музиката и хората. Обичам думите да се леят както мелодията, която образуват нотите в един такт и едновременно с това да предизвикват емоция във всеки един човек, до когото се докоснат.