От една седмица насам водата в района на „Морска гара – Варна“ и част от Варненскотo езеро е мътна и кафява. Ясни очертания показват разпространението на замърсените води
Вследствие на това, на 13 май, редакция „Нова Варна“ изпрати запитване към Басейнова дирекция – Варна и РИОСВ-Варна, откъдето очаквахме адекватен отговор относно случващото се.
Седмица по-късно получихме нужната ни информация от Басейнова дирекция – Варна, които ни изясниха, че след взети проби от района на „Морска гара“-Варна, отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 – при анализа е отчетена стойност 9,1 mg/l при норма до 4 mg/l. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, резултатите от анализа по БПК5 са показателни за постъпване на органични вещества във водите.
Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона.
Припомняме ви, че се разяснява все още връзката между замърсяването и намерената мъртва риба по бреговете на Варненското езеро.
От Басейнова дирекцие ни информираха, че щe бъдат извършени лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК 5 (биологично потребление на кислород) и амоняк, за да се установи причината за измиране на рибата.
Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени допълнително на страницата на БДЧР. Своевременно е уведомена РИОСВ – Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване.