in

Ученически пленер по рисуване на архитектурно наследство започва в творческия квартал на Варна – „Таляна”

Снимка: Сдружение "Таляна"

Пленерът ще насочи вниманието на млади таланти от варненски училища към сгради със статут на културни ценности в една от най-красивите части на Стара Варна.

Той ще се проведе в периода 8 – 11 септември едновременно на няколко локации в „Таляна”, като първият ден ще бъде подготвителен за учениците. Това е второ издание на проекта, след като първият пленер се посрещна с голям интерес през есента на 2019 г.

Творческият квартал на Варна – „Таляна”

„Таляна” е районът от Стара Варна, в който се намират най-голям брой сгради с висока културно–историческа стойност, строени през XIX и началото на XX в. Архитектурата му се отличава с богато разнообразие от стилове – възрожденски къщи, неокласицизъм, необарок, сецесион, модернизъм и др. „съжителстват” на сравнително малка територия, а височината на сградите е близка до човешкия мащаб. Районът е обособен преди няколко години с визията да се развива като творческия квартал на Варна – аналог на пловдивския „Капана”. Приблизителните му граници са улиците „Преслав”, „Цар Симеон I” и гаровият площад. 

Първото издание на пленера

През септември 2019 г. екип от Сдружение „Таляна” организира първото издание на пленера с подкрепата на Фонд „Култура” на Община Варна, спонсори и дарители. Проектът се реализира успешно, като предизвика интереса не само на учениците, но и на широката публика – варненци, които живеят, работят или просто минават през творческия квартал, както и на гости на морската столица. Присъствието на младите художници в „Таляна” успя, от една страна, да привлече вниманието на минувачите – малки и големи, към самия процес на създаване на творбите и допринесе за артистичната атмосфера по улиците на творческия квартал. От друга страна, презентаторите на културното наследство – също ученици, но специално подготвени да разказват за историята на сградите, успяха да насочат вниманието на гражданите и към самите архитектурни обекти. Така беше постигната една от основните цели на проекта – да се развива общността от ценители на архитектурата на Стара Варна, да се приобщават към тази общност все повече хора. Постигнати бяха и другите цели – учениците развиха своите умения за рисуване на архитектурно наследство и научиха много за ценните сгради и историята на тази част от града.

През октомври се откри изложба в галерията на „Морско казино”, която също се радваше на множество посетители. Издаде се и каталог с творбите от пленера и информация за изобразените на тях обекти, подготвена от авторитетни изследователи – арх. д-р Жечка Илиева, преподавател по опазване на културното наследство от Варненски свободен университет, и краеведа Християн Облаков. 

Второто издание на пленера – септември, 2020 г.

Тази година негов водещ преподавател отново ще бъде арх. Белин Моллов – урбанист, експерт по регионално развитие и художник с близо 20 самостоятелни изложби в страната и чужбина. Арх. Моллов определя като забележително и ценно архитектурното наследство на „Таляна”. Убеден е, че то е отлична основа за развитието на културен туризъм във варненския творчески квартал. Основен партньор отново ще бъде Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „К. Преславски”. Негови възпитаници ще рисуват и презентират ценните сгради в сърцето на Стара Варна. Ще се включат ученици и от други варненски учебни заведения, сред които Четвърта езикова гимназия, ЧСУ „Юрий Гагарин” и др. Сред партньорите са регионалната колегия на Камара на архитектите в България, варненското дружество на Съюза на архитектите в България и др.

След първия подготвителен за учениците ден – 8 септември, гражданите и гостите на Варна ще могат да погледат как младите художници рисуват, както и да научат повече за архитектурата на „Таляна” на следните локации:

  • площадчето пред хостел „Мусала” и грандхотел „Лондон”
  • площадчето пред Дома на архитекта 
  • мястото, където ул. Преслав се пресича с ул. Цариброд (до Арабската сладкарница)
  • ул. Дръзки в пешеходната ѝ част
  • пл. Атанас Буров и ул. Преслав пред Щаба на ВМС
  • долната част на ул. Цар Симеон I, обособена като пешеходна – в близост до ж. п. гара

Младите таланти ще рисуват и презентират там всеки ден в периода 9 – 11 септември, 10.00 –13.00 ч. А през октомври предстои изложба и награждаване на отличените ученици. 

Основният предмет на дейност на сдружението е участие в процесите на градско развитие и градоустройство и създаване на концепции за развитие на обществени пространства. То работи активно за опазването на богатото културно-историческо наследство на „Таляна”. Посредством различни инициативи едноименното сдружение се стреми да допринася за развитието на творческия квартал на Варна като все по-привлекателен за гражданите и гостите на морската столица.

Пленер-конкурс „Архитектурното наследство на Таляна” отново се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна, спонсори и дарители. Организатор е Сдружение „Таляна”. 

„Вярваме, че и през 2020 г. пленерът в „Таляна” ще предложи на участници и гости незабравими моменти на досег с архитектурното наследство и изобразителното изкуство, вълнуващи истории за архитектите на Стара Варна и нови приятелства!“, казват организаторите.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.