От години един от основните проблеми на Варна са свлачищните процеси.
Сред факторите, които оказват влияние за активирането на старите свлачища и появяването на нови, са масовото застрояване, силните дъждове и топенето на снеговете. За укрепването на всички места, където земята се свлича, са нужни десетки милиони, с които обаче общината не разполага.
Само преди дни тонове земна маса се свлякоха на метри от рибарското селище в местността Траката край Варна. За щастие пострадали хора и къщи няма. В близост се намират и лодкостоянката, и част от постройките на рибарите.
Вече е направено укрепване на част от свлачището.
„Тече проектиране в момента. Отгоре се намира и главният път Варна-Златни пясъци. Притеснението е за опасността пътят да се срути. Релефът на града и областта е такъв, че планина и море се съчетават и в действителност е проблем“, обясни пред БНТ областният управител на Варна Стоян Пасев.
„Според мен, един от основните проблеми на територията на цялата област, е липсата на канализация. Знаете, че в момента тече и големият воден цикъл на Варна за отводняване и канализация именно на този район. Мисля, че около 180 милиона са предвидени. Надявам се до две години да спрат всички тези по-малки активни свлачища“, коментира Пасев.
Около 15 милиона лева са отделени за укрепването на свлачището „Трифон Зарезан“.
„До края на годината се надявам да започнат активно строително-монтажните дейности. От другата страна на Златни пясъци същи има активно свлачище. Говорим за панорамния път Златни пясъци-Албена. Там са необходими толкова много средства, че не виждам с пари от републиканския бюджет или от общините дали можем да се справим. През този сезон отново има наличие на свлачищен процес на Алея първа. Там половината от брега е укрепен, а за следващата половина имаме проект, чакаме финансиране“, каза още Пасев.
Около 62 са активните свлачища на територията на цялата област.
По публикацията работи Снежина Раева