in ,

Има ли опасност от водна криза във Варна? Областният управител пред „Нова Варна“ с коментар по темата (ВИДЕО)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Месеците без капка дъжд и пресъхналите язовири носят след себе си притеснението, че случаят „Перник“ може да се повтори и в други населени места. „Нова Варна“ потърси коментара на областния управител на града Стоян Пасев. Ето какво ни каза той:

– Застрашена ли е Варна от воден режим?

– Не е застрашена Варна от воден режим поради поредица от факти, които са налице и са известни от доста отдавна. Водоползването на града е не само от язовир „Камчия“, а и от изворите в Девня. Според специалисти не само от „ВиК“ Варна, а и от Министерството на околната среда и водите има достатъчно вода в тях, за да захранят цяла Варна. Потреблението на Варна е около 1,8 литра в секунда, около 3000 литра в секунда имат дебит изворите, така че това е достатъчно количество, за да няма воден режим. Притеснението идва оттам, че тази вода, която се извлича от девненските извори идва с помощта на помпи и на ток, т.е. е малко по-скъпа от другата, която идва сама от яз. „Камчия“. В момента не е спряно водоподаването оттам, не е прехвърлено изцяло на изворите в Девня. Според последните данни има достатъчно вода за двете области (бел.ред. Варна и Бургас) за около година, година и половина. В действителност трябва да се мисли и за алтернативи и за нови водоизточници. За съжаление Бургас няма друг източник на вода. На фона на това е разбираемо отношението на МОСВ по-малка част да идва към Варна от язовир „Камчия“.

„Цонево“ е язовир, който е в топ шест на язовирите в България. Той също е като алтернатива за Варна, но там също водата е с намалено количество, но пък там има изградена водопроводна мрежа. Уверението на „ВиК“ Варна е, че оттам също водата идва по-скъпа. Положението не е розово наистина, но пък и не е трагично. Да успокоя всички граждани – няма да има водна криза на този етап. Въпреки че водоползването беше по-малко заради Covid и ограничения достъп до туристи до комплексите, притеснението си остава.

Варна специално е облагодетелствана откъм вода. Заедно с област Добрич се намират под едно голямо водно езеро. 108 каптажа има само на територията на град Варна, 172 са на територията на областта.

Няма как Варна да има воден режим, нито пък цената ще скочи по три, четири или пет пъти, както се преекспонира в медиите.

– Какви мерки предстои да бъдат взети в случай, че зимата също се окаже суха? Мисли ли се в тази посока?

– Не можем да разчитаме на молебен за дъжд и да чакаме природата да си свърши своето. Парадоксът е, че преди 4 години имахме опасност от наводнение, а в момента сме пред суша. Мисли се в тази насока изцяло. Отделните общини също мислят по този казус. Община Вълчи дол успя през миналата година да направи собствено водоподаване с изворна вода – 800 литра в секунда, което е достатъчно. Търсим да разкрием и всички каптажи, направени през комунистическия режим. Успяхме да съберем конструктори, все още живи на по 80 години, които са участвали в проектирането на тези мащабни проекти за язовири. Има идейни фази поне за направата на още два такива.

– Има ли опасност за някое от по-малките населени места в областта да се стигне до воден режим?

– Има едно единствено село на територията на областта, което има проблем с водата – село Булаир, общ. Долни Чифлик. Това е една от най-високите точки на областта и разчита изцяло и само на подземни води. Ако няма снегове или дъжд, няма как да има водоподаване. Но там е много скъпо да се направи – има идеен проект за около 10 милиона. Излиза нерентабилно за 100 човека. По-малка инвестиция е да се премести селото. Там тази година действително сме пред алтернативата да има някакъв режим или да има нулеви дни без водоподаване.

По интервюто работи Снежина Раева

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.