in

Ще изграждат система за ранно предупреждение на гражданите при бедствия в бургаска област

Снимка: ОДМВР-Бургас

Започва изграждането на система за ранно предупреждение и оповестяване на населението при бедствия на територията на Царево, Ахтопол и Лозенец 

Система за ранно предупреждение и оповестяване на населението при бедствия в българската част на Странджа – на територията на градовете Царево, Ахтопол и село Лозенец предстои да бъде изградена по стартиралия проект „„Европейският подход за предотвратяване на пожари в трансграничния регион – предотвратяване на пожари”, финансиран по програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИПП „България – Турция” 2014 – 2020 г.

Системата ще включва няколко сирени, част от които ще са на територията на Царево, Ахтопол и в с. Лозенец, и с тях ще се надгради националната система за оповестяване на населението, обясни водещия партньор в трансграничния проект – Младен Петров – директор на Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ към МВР.

По думите му „сирените се ползват за превенция при наближаване на огъня към населените места. С тях ще се направят няколко тренировки и при необходимост с различни сигнали, населението ще бъде оповестено в случай на опасност”.

Подобна система за наблюдение на горските пожари ще бъде изградена в турската част на Странджа – общините Визе, Къркларели и Демиркой. Представителят на турската страна – партньор по проекта – Ердан Шахан, зам.-директор на регионалната дирекция по горите в Истанбул заяви, че „горите, разположени в област Къркларели / турската част на Странджа/, ще бъдат наблюдавани, чрез система от дронове. За това по проекта във връзка с наблюдението на горите са закупени две мобилни средства“.

Г-н Шахан обясни, че продължителността на проекта е 19 месеца, като общата му стойност е 581 524.57 евро. Според него проекта цели увеличаване на интервенциите в областта на превенцията и управление на риска, както и укрепване на капацитета за трансгранично сътрудничество между България и Турция. Това от своя страна ще доведе до засилване на териториалното сближаване в Европа, заключи Ердан Шахан.

Участниците в проекта бяха поздравени от заместник областния управител на Бургаска област г-н Владимир Крумов, който за пореден път изтъкна важността от създаването на единна система за мониторинг на горските пожари в Странджа, без планината да се дели на българска и турска.

Г-н Крумов припомни последните случаи на горски пожари, датиращи от миналия месец, когато в огъня се хвърлиха не само огнеборци и горски служители, но и много доброволци, отчитащи рисковете от разпространяване на пожара и прехвърлянето му през границата. Заместник областния управител наблегна на факта, че по трансграничния проект двете страни ще наблюдават за аналогични рискове за околната среда.

Съвместната работа ще повиши и нивото на местния капацитет и експертиза за управление на риска. Български и турска страна ще си сътрудничат, а дейността им ще бъде насочена към управлението на горските ресурси и защита на населението.

„Реализацията на този проект е много важна за нашия регион. Един от най-пожароопасните райони в България е точно Бургаска област. Странджа е обща планина, което значи, че и отговорността за нейното опазване е обща – българска и турска“, каза в заключение Владимир Крумов, като пожела на участниците здраве, успех и упоритост.

Публикувано от Моника Цанкова

Завършила съм бакалавър „Бизнес икономика“ в Икономически университет – Варна. Обичам да се развивам в различни сфери и да обогатявам знанията си ежедневно, а журналистиката винаги ме е вълнувала. Обичам да чета, но повече обичам да пиша.