in

Николай Георгиев от ИАРА за случая на яз. „Цонево“: Беше като в каубойски екшън, опитът ни ни спаси

Колаж: "Нова Варна"

Рутинна проверка на служители на „ИАРА“ – Варна в яз. „Цонево“ доведе до установяването на двама нарушители, извършвали бракониерска дейност в язовира

Бракониерите са се опитали да прегазят инспекторите от сектор „Рибарство и контрол“, за да избегнат проверка.

Николай Георгиев, началник на сектора, разказа в интервю за „Нова Варна“ цялата случка с подробности:

„На 28-и октомври, сряда, в рамките на светлата част на деня, при планиран обход на язовир „Цонево“, заедно с още двама колеги забелязахме в една местност, между селата Добромир и Сава, две лица, които вадиха хрилни мрежи от акваторията на язовира.

Това е абсолютно забранено, тъй като в яз. „Цонево“ няма разрешен стопански риболов. Знаете, че той е като резерва вододайна зона. Веднага започнахме наблюдение с бинокли. Лицата извадиха мрежите си и спряха с лодката на брега. Там започнаха да прехвърлят чувала с мрежите и рибата в багажника на колата, джип „Land Rover Discovery“. Откачиха и извънбордовия двигател на лодката, както и целия инвертар, който е нужен за бракониерската дейност, която извършват.

След като натовариха всичко в автомобила потеглиха по черен горски път, за да излязат от чашката на язовира. Ние бяхме застанали на същия път и с патрулния си автомобил възпрепятствахме бягството им, като препречихме пътя на джипа.

При появата на автомобила им на пътя, подадохме сигнал да спрат. Те го направиха, непосредствено на около метър от нашата кола. Единият колега застана отпред, пред капака на техния автомобил. Аз отидох до шофьора, за да легитимирам себе си и колегите, и да го помоля да слезе, за да направим идентификация и проверка на багажа. Третият ни колега отиде отзад, в зоната на багажното отделение.

В момента, в който един от бракониерите разбра, че ние сме служители на „ИАРА“, което е видно от облеклото, което носим, от картите, с които се легитимираме и самият ни автомобил, който достатъчно красноречиво показва, че сме такива инспектори, запали автомобила. Лицето, което беше във видимо доста нетрезво състояние, въпреки че беше 16:30 ч. следобяд, включи на първа предавка и даде рязко газ, буквално опитвайки се да прегази колегата, който беше застанал пред автомобила.

Добре, че служителят е опитен и с 10-годишен стаж в агенцията. Той сякаш усещаше какво ще се случи и много бързо успя да се хвърли настрани, буквално под нашия автомобил, за да избегне да бъде прегазен. Аз също трябваше много бързо да отреагирам, защото задните гуми бяха на косъм да минат върху краката ми, тъй като вече бях застанал на една педя от техния автомобил. Реших, че ще ударят патрулната ни кола, за да си направят път и да могат да избягат, но не. Шофьорът сви рязко вдясно и събори едно горско дърво. Като го събори, обаче, не можа да мине върху него. Тръгна да дава назад и видя, че аз и третият ни колега, който стоеше до багажното отделение, вече сме отзад с нашия автомобил. Помъчи се на задна още един път да мине, но ние отново успяхме да избегнем това действие. След това пак даде напред и събори второ дърво. При удара, за наше щастие, багажника се отвори и абсолютно всичко, което на нас ни трябва и е веществено доказателство падна в краката ни.

След като събори второто дърво, мъжът, който шофираше завъртя колата, направи няколко маневри, заобиколи нашия автомобил, влезе в черния път и изчезна с мръсна газ.

След всичко това ни трябваха няколко минути, за да осъзнаем какво се е случило. Събрахме доказателствата и излязохме на асфалтов път, където вече има обхват, защото там, където се случи деянието няма мобилни оператори, и веднага сигнализирахме на 112.

Дойде оперативна група от Районното полицейско управление в Провадия, снеха ни показания, запознаха дежурния прокурор със случая и веднага установиха кои са лицата, тъй като са известни с бракониерските си набези. Те са с професия бракониер. Полицейските служители заловиха нарушителите и също установиха, че мъжете са в нетрезво състояние.

Оттук насетне вече се надявам органите на реда си свършат работата докрай, изпълнявайки задълженията си.

Всички сме гледали каубойски екшъни и какво се случва в тях, но все си мислех, че в 21-и век тези неща са отживелица. Но ето, че самият аз станах свидетел на подобно нещо.“

Г-н Георгиев сподели още полезна информация, свързана с нарушителите и незаконния риболов, който се извършва у нас:

„За да се сглоби една читава акция, със залавяне на нарушители, трябва да има поне два екипа на разположение и текущо наблюдение. Бракониерите трябва да влязат, да ги пуснат и след като ги вадят да бъдат заловени с рибата и мрежите. Това, което ние направихме преди два дни си беше чиста случайност в рамките на светлата част на деня. Защото ние имахме няколко нощни акции в яз. „Цонево“, където стояхме цяла нощ, вадим мрежи, но хора не можем да хванем. Колкото и да е малко мястото, нарушителите са достатъчно изобретателни. Те наблюдават, пускат пилотни коли. Очудващо е какъв ресурс използват, понякога за 5-10 кг риба, но това е техният занаят.

Моят апел е през телефон 112 да бъдат подавани сигнали, защото те задължително стигат до агенцията. Има ли сигнал от 112 колегите са длъжни да реагират. Няма опция да не го направят и да не отидат на място. Добре е сигналите да се подават на момента, защото като мине време и автомобилът си тръгне, и няма доказателства, няма как да се докаже, че определеният човек е бракониерствал.

При работата ми в агенцията и опитът, който съм придобил, забелязвам, че успяваме да хванем нарушители при рутинните проверки, които извършваме. Тогава ефектът е по-добър. Защото дори да има подаден сигнал през 112, отнема време докато екипите се огранизират и транспортират до мястото, за което е съобщено, че се извършва бракониерство.

Населените места около язовирите обикновено са много малки и там се знае кои са хората, които извършват подобна дейност. Те са комшии, много често и роднини, което прави ситуацията изключително неприятна.

Държа да отбележа, че „ИАРА“ работи много добре с „Гранична полиция“, „Изпълнителната агенция по горите“, както и с органите на реда. Винаги колегите могат да искат съдействие, както правя и аз, и те също са длъжни също да реагират и да ни изпратят екип, който да съдейства и да е с нас.

След този „каубойски екшън“, в който участвах, аз лично ще искам на яз. „Цонево“ с нас да има полиция, защото ние сме с вързани ръце в такива ситуации.“

 

По интервюто работи: Моника Цанкова

Публикувано от Моника Цанкова

Завършила съм бакалавър „Бизнес икономика“ в Икономически университет – Варна. Обичам да се развивам в различни сфери и да обогатявам знанията си ежедневно, а журналистиката винаги ме е вълнувала. Обичам да чета, но повече обичам да пиша.