in

Вълчев: Може да се удължи учебният процес, където има нужда (ВИДЕО)

Кадър: vbox7

Как и кога ще бъдат наваксани пропуските на учениците?

„Между 35 000 и 40 000 деца няма да се включат ефективно в онлайн обучението. Част от причините не са само липсата на устройства и интернет, но и заради липсата на отношение към образованието. Над 10 процента са децата, които не посещават редовно училище”. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев в студиото на „Здравей, България”.

„В Монтана вече има изчезнали устройства, предоставени за онлайн обучение на децата, и ще ги търсят по заложните къщи“, допълни той.

Учениците, които ще се обучават онлайн до 21 декември, са над 700 000. По думите му, в цял свят има недостиг на компютри. Към днешна дата са били доставени около 7000 устройства за електронно обучение, според Вълчев обаче, има недостиг.

„Предвидено е да се доставят около 105 – 106 000 устройства – за ученици и за учители. Чакат се 10 000 да дойдат следващата седмица“, коментира той.

Образователният министър обяви, че до края на учебната година в системата ще има около 100 000 нови устройства.

„Не можем да компенсираме човешките животи, но можем да компенсираме образователните трудности. Там, където има нужда, може да се удължи учебният процес. Като при малките класове, може да бъде с две седмици“, каза още Вълчев.

„Тези, които сега учат и провеждат дистанционно обучение по седмично разписание, накрая тези две седмици ще им останат за проектни дейности или екскурзии. Тези, които сега правят проектни дейности ще учат през тези две седмици”, посочи той. И допълни: „Не удължаваме учебният план, но и не губим време в момента за тези деца, които правят проектни дейности”.

По публикацията работи Снежина Раева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/