За това сигнализират местни жители, които се събраха на протест днес. Според концесионера, обаче, дейностите по защита на ивицата са законни
По тъмно снощи на пясъка в Созопол стъпва тежък багер. И започва изгребване на част от плажната ивица. Според местните жители това разрушава брега.
„Нормално ли е един плаж, който претендира за син флаг, да изглежда по този начин, да е разровен целия, да влиза тежка техника. И забележете, късно вечерта в тъмното влизат и ровят в морето да вадят пясък. По никакъв начин, както и да го гледаш, не може да бъде нормално”, смята жител на града.
Концесионерът на плажната ивица обаче отрече багерът да е навлизал в крайбрежната част на плажа заливана от морето, предаде Нова телевизия. Поводът за работата на багера снощи пък била подготвянето на предпазни чували с пясък, които да запазят наводнените крайбрежни заведения. Местните жители, обаче не са съгласни с действията на концесионера.
„Искрено се надявам към нас да се присъединят и хората от Поморие и Несебър, и всички Черноморски общини, да застанем твърдо за опазване на пясъчната ни ивица, ако не – ние ще продължим сами”, заканиха се местните.
От Басейнова дирекция и Община Созопол потвърдиха, че стопанинът на плажа е пуснал уведомителни писма преди изграждането на предпазните диги.
Позиция изпратиха до медиите и от Министерството на туризма. В нея се твърди, че след извършване на проверка на място са констатирани неизпълнения на договорни задължения, а именно изграждане на защитни пясъчни валове (диги), за които е ползван пясък от заливаемата площ на морето.
„Описаната констатация е нарушение на основни договорни задължения, както следва:
1. Задължение по чл. 21, т. 12, изречение 2-ро, съгласно което, концесионерът следва да осигури опазването на околната среда, чистотата на морската вода в прилежащата акватория, флората, както и съхранението на биологичното разнообразие в съответствие с природната биогеографска характеристика.
2. Задължение по чл. 21, т. 20, съгласно което при експлоатация на обекта на концесията концесионерът не трябва да уврежда околната среда.
3. Задължение по чл. 21, т. 25, съгласно което концесионерът следва да не извършва и да не допуска извършване на дейности от трети лица, които могат да унищожат, увредят или да доведат до промяна в площта и качеството на морския плаж, или да увредят околната среда чрез допускане на движение на моторни превозни средства върху морския плаж и добив на пясък.
На основание чл.48, ал.1 във връзка с чл.21, т.12, т. 20 и т. 25 от концесионния договор на концесианера Ауто Фактор Еоод е наложена неустойка в размер на 5% / пет на сто/ от годишното концесионно възнаграждение“, допълват от Министерството.
„Извършването на дейности по изграждане на защитни пясъчни валове (диги) или други съоръжения трябва да се извършва след предварително съгласуване с компетентните органи, след определяне на конкретните дейностите. Предприемането на съответните дейности следва да бъде извършено след получаване на становище относно целесъобразността и законосъобразността им”, заявиха още от Министерството.