in

Пасев и управителите на ВиК Варна и Бургас отговориха на нападките на екоминистъра (ВИДЕО)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Областният управител на Варненска област г-н Стоян Пасев, както и управителите на водоснабдителните дружества във Варна и Бургас г-н Валентин Вълканов и г-н Ганчо Тенев, съобщават последна информация за състоянието на водоснабдяването по Черноморието

Пресконференцията бе по повод сутрешните нападки на министъра на околната среда и водите Емил Димитров.

Ревизоро за заплахата от водна криза по Черноморието: Министърът обвини Варна в 11-месечно бездействие

„Единственото, което е вярно от думите му, е това, че Варна е благословена. Това е така, вода имаме. Няма да има водна криза“, категоричен беше Пасев.

„Преписки относно това Варна и Бургас да са пред водна криза е нямало никога между областна управа, ВиК и министъра на околната среда и водите. Графикът за намаляването на количествата вода в язовир Камчия и подаването към Варна стана известен на 15 декември. Тогава министърът изведнъж на своя глава е решил да намали водоподаването на Варна без да има основателна причина за това“, допълни Пасев.

„Недопустимо е да бъде намаляно водоподаването в условия на пандемия. Говорим за втория по големина град и население от близо 1 милион на територията на цялата област. Това ми прилича на провокация“, коментира възмутен областният управител.

„Не сме в криза или пред режим на водата. В Девня има достатъчно вода за ползване не само за Варна, а и за Бургас“, каза още той.

По думите на Тенев обемът на яз „Камчия“ в момента е 123 млн. кубика, а до пълния обем остават още 110 млн. кубика. Той е категоричен, че не сме изправени пред хипотезата за воден режим, тъй като общото потребление за месец за Варна и Бургас е 6 млн. кубика. Той е оптимист, че нивото на водата в язовира ще се покачи отново заради валежите през зимния сезон.

“Дори и при достигане до 8 млн кубика, средно потребление през летните месеци, водата в язовира ще е достатъчно най-малко до края на 2022-а година”, категоричен бе инж. Ганчо Тенев. Той уточни, че само през последния месец в язовира са влезли 20 млн.кубика вода.

“По деривацията “Китка-Варна” технологично е необходимо непрекъснато да тече вода, като минимумът е 700 литра в секунда. По-малко количество би довело до безвъзвратно компрометиране на съоръжението и обричане на безводие на повече от 30 населени места по трасето на деривацията, включително и на курортната община Обзор”, коментира управителят на “ВиК – Варна Валентин Вълканов.

Той припомни, че девненските извори са неизчерпаем източник на вода за областта и тя не е застрашена от водна криза. В момента се проектира адаптирането на техническата инфраструктура към повишено водоподаване при нужда.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.