in

Учени произвеждат биоразградима пластмаса, получена от рибни отпадъци

Кадър: Youtube

Учени са открили биоразградим материал, получен от рибни отпадъци, който би могъл да се използва в различни продукти, включително и при производството на опаковъчни материали и облекло

Канадски изследователи твърдят, че рибните глави, костите, кожата и червата, които  обикновено биват изхвърлени, могат да бъдат превърнати в полезен материал, който може да замести суровите петролни полиуретани, които се намират във всичко – от обувки и дрехи до хладилници и строителни материали.

Съществуващите полиуретани се предлагат с голям въглероден отпечатък и се разграждат бавно.

Но екипът от Университета Мемориал в Нюфаундленд, установи, че пластмасите на основата на рибено масло могат да осигурят екологично решение, като същевременно се справят с отпадъците от хранителни заводи.

За да произведат новия материал, изследователите са използвали масло, извлечено от парченца сьомга, останали след отстраняване на месото и преработка за консумация от човека.

Те са разработили начин за превръщане на рибеното масло в полимер, подобен на полиуретан, първо чрез добавяне на кислород към маслото по контролиран начин, за да образуват епоксиди, молекули, подобни на тези в епоксидната смола.

След това към епоксидите се добавя въглероден диоксид и получените молекули се комбинират с азотсъдържащи химични съединения амини за образуване на новия материал.

Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/