in

За любовта към бойните изкуства: Каква е ролята на киокушин в живота на сенсей Пролет Василева (ВИДЕО)

снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Днес гости на предаването „По пладне“ бяха сенсей Пролет Василева и сенсей Захари Дамянов. Ето какво сподели сенсей Пролет Василева за ролята на бойните изкуства в живота ѝ:

„Който спортува определено живее по-дълго и не само физически, но и духовно. Спортът дава много жизненост и енергия. Почваш да искаш повече от живота.“

Относно терминологията в това бойно изкуство, сенсей Пролет обясни, че самата дума „сенсей“, преведна буквално от японски език означава „учител“. „Дан“ е степен на черния колан. В киокушин има общо 20 степени – 10 ученически и 10 майсторски. Започва се с бял колан и постепенно се сменят различни цветове, като се стига до черен.

Коланите в киокушин се сменят в следната последнователност: бял, оранжев, червен, светлосин, тъмносин, жълт, лилав, светлозелен, тъмнозелен, кафяв, кафяв с една черта и черен. Степените на черните колани са 10.

„При нас изпитите са 2 пъти годишно. За някои от степените са само веднъж, защото има един период на изчакване, в който се предполага, че трябва да придобиеш повече умения“, каза сенсей Пролет и допълни „За да се явиш на изпит за някоя от по-високите степени, трябва някой да те препоръча – треньор или някой от по-страшите. Не може просто да заявиш, че искаш да отидеш“.

Пролет Василева обасни, че в бойните изкуства изключително много се държи на дисциплината, на уважението, на „феърплея“.

„Напоследък се наложи една тенденция, че състезателите трябва да се отнасят с изключително уважение и дори нямат право да изразяват радост по време на победа или арогантно отношение. Например, ако се получи таква ситуация да победиш, вдигнеш ръката да се зарадваш и те дисквалифицират. Оставаш без медал, без класиране“.

„Надяваме се съвсем скоро да имаме свтовен шампион по киокушин от Варна, но при всички положения ще е след пандемията, защото в момента повечето от световните състезания са замразени“, добави още сенсей Пролет.

За любовта към бойните изкуства сенсей Пролет сподели, че при нея тя е възникнала, когато е била на 11 години. Тя е била много повлияна от филмите с бойни изкуства. Пробвала е много спортове, сред които и художествена гимнастика, но в сърцето и е останал киокушина вече 34 години.

Гледайте целия разговор със сенсей Пролет Василева във видеото:

Публикувано от Мариела Анастасова

Писането е моята страст. Обичам както да пиша, така и да чета, и да се осведомявам за случващото се около нас. Стремя се към обогатяване на професионалния ми опит и развитие.