Днес се провежда последното заседание на делото за отказания добив на шистов газ от Добруджа от фирмата „Русгеоком-БГ“.
Фирмата оспорва отказа за РИОСВ за проучване и добив на газ от находищата край Генерал Тошево – Рогозина, Рогозина-изток, Чернооково и Калина.
Докладът за оценка на въздействието на добива върху околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве не беше одобрен от РИОСВ-Варна на много основания, пишат във Фейсбук страницата „България“. Най-важните от тези условия са:
– ще бъде замърсена питейната подземна вода на огромна територия, която се явява основен водоизточник без алтернатива;
– аварии изобщо не са разгледани, а до момента само на 2 сондажа в границата на една и съща площадка официално са регистрирани няколко аварии, като са издадени протоколи за форсмажор и договорът за проучване неколкократно е удължен;
– рискът за здравето на населението ще бъде значителен.
Фирмата смята да разработва скали – конгломерати (въглищни прослойки, редуващи се с плътни пясъчници, алевролити и аргилити), в които газът се намира в свързано състояние и не образува естествени находища. Този тип резервоар в световната практика се определя като неконвенционален източник на „ТАЙТ ГАЗ“ (свързан газ).
Под подземното „езеро“ – малм-валанжинският хоризонт, който водоснабдява почти 1/3 от страната, и над желаните за „добив“ дълбочини, природата е складирала естествено съдържащия се от милиони години в почвата уран. При сондирането уранът и радиоактивна пластова вода ще бъдат изкарани на повърхността. В доклада е описано как скалният радиоактивен шлам ще се депонира на ново сметище непосредствено в края на гр. Генерал Тошево, а радиоактивната пластова вода ще се превозва до локалната пречиствателна станция на ПЧМВ – Варна.
На въпроса има ли ПСОВ в България, който може да пречиства радиоактивни води, хидрогеологът – експерт по делото, отговори ясно и категорично: „Радиоактивна вода не се пречиства“.
Съдът отказа да направи необходимото за излъчване на заседанието в социална платформа, каквито са правилата на ВСС, като по този начин, за огромен брой желаещи (повече от 900 души само за няколко дни изпратиха молба за пряко излъчване) не е възможно да проследят в реално време заседанието“.
На днешното заседание, което е 11-то поредно, се очаква да бъде представена последната експертиза, която изследва как би въздействал евентуалният добив на газ върху здравето на хората.
В залата няма да присъстват всички адвокати, тъй като някои от тях имат насрочени дела извън Варна.