in

Откриха коя е най-малката черна дупка в Млечния път (ВИДЕО)

Снимка: Pixabay

Учените откриха коя е най-малката известна черна дупка в галактиката Млечен път, съобщават от Wion 

Според изследователите черната дупка е приблизително три пъти по-голяма от масата на слънцето.Това е на долната граница за размер на тези невероятно плътни обекти с толкова голямо гравитационно притегляне, че от него не може да избяга дори светлината.

Светещата звезда, наречена червен гигант, обикаля с черната дупка в така наречената двоична звездна система V723 Mon. Черната дупка се намира на около 1500 светлинни години.Тя може да е най-близката до нас, но пак е много далечна.

За сравнение най-близката звезда до Слънчевата система е Проксима Кентавър. Тя е на 4 светлинни години.Уникалността на новооткритата черна дупка е в относителната й близост до Земята и в масата й.

„Ние нарекохме тази черна дупка „ Еднорог “отчасти защото V723 Mon е в съзвездието Моноцерос, което в превод означава еднорог, и отчасти защото това е много уникална система„ по отношение на масата на черната дупка и относителната близост до Земята“, обяснява Охайо, докторант по астрономия на Държавния университет Таринду Джайасинге.

Има три категории черни дупки. Най-малките, като „Еднорог“, са така наречените черни дупки със звездна маса, образувани от гравитационния колапс на една звезда. Има гигантски „свръхмасивни“ черни дупки като тази в центъра на нашата галактика, на 26 000 светлинни години от Земята, което е четири милиона пъти масата на Слънцето. Намерени са и няколко черни дупки със средна маса с маси някъде между тях.

 

 

Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/