Взирането в телефона може да се сравни с прозяването – също толкова несъзнателно заразно е
Ако в компания един човек се загледа в телефона си, примерът му ще бъде последван и от останалите, пише сп. „Джърнъл ъв итолъджи“, позовавайки се на резултатите от италианско проучване.
Резултатите от изследването показват, че гледането в телефона е заразно. В хода на експеримента учени от университета на Пиза са наблюдавали 88 жени и 96 мъже в 820 различни ситуации на обществени места. В групата от хора винаги е имало подставено лице, което в определен момент гледа екрана на смартфона, натиска бутони или движи палеца си по дисплея.
Изследователите са установили, че всички останали несъзнателно последват примера му. Хората около тях също започват да извършват подобни действия в рамките на първите 30 секунди.
Учените са изчислили, че само в 0,5 процента от случаите използването на устройствата в близост до „контролния“ индивид е било съвпадение. Изследователите обясняват този факт с мимикрия (несъзнателно имитиране), предава БТА. Това обикновено сближава хората, но в случая с мобилните устройства се наблюдава обратен ефект.
Оказало се също, че хората, които не са разполагали с телефон в точното време и не са могли да възпроизведат поведението на останалите, са се чувствали по-самотни.
По публикацията работи Снежина Раева