in

Нобелови лауреати нарекоха икономическата политика на ЕС „невероятно разрушителна“

peter diamond (Small)Питър Даймънд

Група от Нобелови лауреати за икономика отправи координирано и неочаквано предупреждение към германския канцлер Ангела Меркел, пише klassa.bg. Според експертите настроящите икономически политики на локомотива на Европа – Германия, ще изпратят цялата еврозона обратно в тежка депресия, каквото бе наблюдавана години наред в Япония.

Меркел се оказа в неловко положение по време на конференция в южния германски град Линдау, след като световно известни икономисти като Питър Даймънд и Джоузеф Стиглиц описаха настоящите икономически политики в рамките на блока като „невероятно разрушителни” и призоваха за реализирането на незабавен пакет от стимули, съобщи Инвестор.бг, като се позова на други медии.

„Историците ще анатемосат след години централните банкери на Европа”, посочи в кулоарите на срещата Питър Даймънд, водещ експерт в областта на трудовите пазари. „Младите хора в Испания и Италия, които бяха засегнати от тази рецесия, ще търпят несгодите в продължение на десетилетия. Ситуацията е ужасна и е учудващо колко малко влияние има върху политиката нещо толкова невероятно разрушително”, посочи той.

По думите му трудовият пазар би могъл да бъде в много по-добро състояние, ако правителствата използват мерки за стимулиране по-добре. „Това ще даде тласък на растежа и ще спомогне за свиване на дълга спрямо брутния вътрешен продукт (БВП)”, коментира Даймънд, цитиран от WBP Online.

Строгите икономии и фискалната дисциплина, която Ангела Меркел наложи на Стария континент, предизвикват загриженост от друга икономическа суперзвезда – Джоузеф Стиглиц. „Много съм загрижен за бъдещето на валутния съюз, тъй като той все още не е усетил влиянието на геополитическите напрежения”, посочи Стиглиц и добави, че европейските лидери сериозно са подценили ефектите от строгите икономии.

„Съществува риск от изпадане в трайна дългогодишна депресия – такава, каквато доведе до едно изгубено десетилетие в Япония. Икономиката на еврозоната е с 20% под нормалния си темп на растеж”, предупреди той.

Друг водещ икономист и експерт по паричната политика – Кристофър Симс, се фокусира върху концепцията за самата единна валута. Според него еврозоната категорично не е успяла да се справи с основните недостатъци в паричния съюз, което продължава да влияе негативно предимно върху страните от Южна Европа.

Говорейки по време на конференцията, Меркел частично призна някои грешки в процеса на развитие след кризата в еврозоната.

По думите є регионът все още страда от липсата на ясна политическа координация както на икономическата политика, така и на банковата система.

Въпреки това Меркел не се съгласи с икономистите относно строгите икономии. Посочвайки слабите данни за растежа на еврозоната през второто тримесечие, тя насочи поглед към Италия и Франция по повод техните високи дефицити и неспазването на фискалните правила, определени от Брюксел. „Имаме много малка възможност да санкционираме онези страни, които нарушават правилата”, изтъкна Меркел.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/